كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 كد 139902 با تخفيف پنج درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان خرداد ماه جاری تقديم مي گردد.
ژن ها و انتخاب ها

ژن ها و انتخاب ها

نویسنده: کاترین بیکر
مترجم: خسرو حسینی پژوه
ناشر: مدرسه
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 170
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1387 - دوره چاپ: 2

 

مروری بر کتاب 

مصور 

رشته ژنتیک انسانی یا اصطلاحا پزشکی شاخه‌ای از علوم زیستی- پزشکی است که درباره‌ انتقال‌ صفات‌ وراثتی‌ از والدین‌ به‌ اولاد در جنس انسان ، اختلالات و ناهنجاریهای ژنتیکی و بصورت کلی تر پیرامون ساختار سلول ها از نظر کروموزومی و کارکرد و تغییر و جهش در ژن ها می پردازد. این رشته در واقع شاخه ای کابردی از علوم پزشکی است که در راستای حل مشکلات در قلمروهای تشخیص، پیشگیری، مشاوره و درمان بیماری های ژنتیکی گام برمی دارد و به عنوان یکی از علوم بنیادی و پایه در بهبود اقتصاد ملی، بهداشت، درمان، سلامتی و رفاه جوامع، خدمات زیادی را به بشر نموده و آینده ای سرشار از دستاوردهای ارزشمند را نوید می دهد.

دانش جاری انسان از ژنتیک ، در سال 1866 میلادی با تلاشهای گریگور مندل اتریشی اغاز، در اوایل دهه ی 1950 با ارایه ی الگوی مارپیچ دو رشته توسط اقایان واتسون و کریک برندگان جایزه نوبل پیگیری و با ظهور دانش و فن مهندسی ژنتیک در نیمه ی نخست دهه ی 1970، که در واقع سومین دوره حیات ژنتیک نامیده میشود با سیری تصاعدی و حیرت اور رو به جلو در حال پیشروی است.

بسیاری از بیماری های ژنتیکی، هم اینک کاملا شناسایی شده اند که خود مرهون پیشرفت شگرف در روش های دقیق تشخیصی و مولکولی میباشد و اینها از جهت انجام مشاوره های ژنتیکی در جوامع نقش بسیار مهمی دارند. به دلایل فوق الذکر در دیگر کشورها، به ویژه کشورهای توسعه یافته ، از ده ها سال پیش شمار قابل توجه و روبه رشدی از دانشگاه ها و مراکز علمی و پژوهشی آموزشی عالی و درمانی به توسعه همه جانبه این رشته اقدام کرده اند.

از زیر مجموعه های این علم می توان به ژنتیک ایمنی ، ژنتیک بیوشیمیایی ، ژنتیک‌ سرطان‌، روش‌های‌ تشخیص‌ بیماری‌های‌ ژنتیکی‌ قبل‌ و بعد از تولد، شناخت‌ ناقلین‌ بیماری‌ها، اصول‌ مشاوره‌ ژنتیکی‌، نقش‌ ژنتیک‌ در بروز رفتارهای‌ فردی‌ و اجتماعی‌، شناخت‌ جمعیت‌های‌ مختلف‌ ژنتیکی‌ و نژادهای‌ انسانی‌ یا به نوعی ژنتیک جمعیت ، ژن‌ درمانی‌ و مهندسی ژنتیک، پزشکی‌ قانونی‌، تکنیک‌های‌ رایج‌ در ژنتیک‌، روش‌های‌ اصلاح‌ نژاد و ژنتیک‌ مولکولی‌ اشاره نمود.

 

فهرست

چرا همۀ انشان ها شبیه به هم نیستند؟ 
آیا تا کنون آرزو کرد اید همه انسان ها شبیه به هم باشند؟ 
اگر وارث یک ژن کشنده هستیم آیا باید از آن اطلاع پیدا کنیم؟ 
چه نوع آزمایشی را می توان پیش از تولد، برای اطمینان از سالم بودن بچه انجام داد؟  

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

ژن ها و انتخاب ها

  • ناشر: مدرسه
  • کد کتاب: 100823 - 102/3
  • موجودی: در انبار
  • 130,000ریال

برچسب ها: کاترین بیکر, خسرو حسینی پژوه, ژنتیک, وراثت, علمی عمومی, زیست شناسی, کتاب ژن ها و انتخاب ها