کتاب ژرمینال فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب رمان انتشارات نیلوفر

ژرمینال

نویسنده: امیل زولا
مترجم: سروش حبیبی
ناشر: نیلوفر
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 552
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1393 ~ 1384


 

مروری بر کتاب 

ژرمینال ؛ سیزدهمین کتاب از دوره ­ی خانواده­ ی روگن ماکار است که در سال ۱۸۸۵ منتشر شد. این کتاب از مشهورترین آثار امیل زولا (۱۸۴۰-۱۹۰۲) است. موضوع کلی کتاب اعتصاب کارگران است:

«قیام حقوق بگیران و فشار جامعه ­ای که در لحظه‌ای از هم می­پاشد. مبارزه­ ی سرمایه و کار.اهمیت ژرمینال در این است که مهم‌ترین مسئله قرن بیستم را به میان می‌کشد»

ماجرا در معدن زغال سنگ شمال فرانسه اتفاق می افتد. اِتیِن لانتیه، یکی از پسران ژروز ماکار شخصیت اصلی رمان آسوموار که در کارگاه راه آهن لیل (Lille) کار می­کرد، به جرم سیلی زدن به رئیس خود از کار اخراج می‌شود. او در معدن وورو، در گروه مائو استخدام می­شود. اتین در کار و زندگی سخت دشوار معدنچیانی سهیم می‌شود.

معدنجیان نسل به نسل زیر بردگی بوده‌اند.اتین به سبب طبیعت عصیان گرش باشرایط محیط کارش به مخالفت برمی خیزد. با رهبران سوسیالیست ارتباط می‌گیرد و مبارزه با شرکت معادن را سازمان می­دهد و اعتصاب را بر می ­انگیزد. معدنچیان پس از دو ماه و نیم مبارزه از روی اجبار کار خود را از سر می‌گیرند، ولی متوجه می‌شوند که مبارزه امکان پذیر است.

مبارزه معدنچیان به مراحل بحرانی می‌رسد، سپاهیان به روی اعتصاب کنندگان تیراندازی می‌کنند و کشته­ هایی بر جا می گذارند. در اواخر کتاب می بینیم که پیروزی سرمایه‌داران صرفاً ظاهری است. اتین در یک صبح بهاری، که نمودار دورانی نواست به پاریس می­رود؛ تا مبارزه ­های تازه ­ای در پیش گیرد.

... لایه ها رفته رفته پر می شد. در هر طبقه در ته هر دالان جنب و جوشی شدید سینه کار را فرا می گرفت. چاه آدمخوار جیره هر روزی خود را از گوشت آدمیزاد بلعیده بود. نزدیک هفتصد نفر کارگر در آن ساعت رنج روزانه خود را در این مورلانه عظیم آغاز کرده بودند و زمین را همچون کرم در چوبی پوسیده از هر سو می کندند و سوراخ می کردند و در این سکوت سنگین , زیر فشار این لایه های عظیم خاک اگر گوش بر سنگ می گذاشتی می توانستی جنبش دامنه دار این حشرات انسان نما را ضمن تلاش خود از صعود و هبوط برق آسای کابل آسانسور گرفته تا گزش نیش تیشه هاشان که زغال را از درون احشاء خاک می کندند بشنوی

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

ژرمینال

  • ناشر: نیلوفر
  • کد کتاب: 77815 - 32/6
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: امیل زولا, سروش حبیبی, داستان های فرانسوی, داستان های کلاسیک, کتاب ژرمینال