منو
سبد خرید

چیزها

چیزها
درحال حاضر موجود نمی باشد
چیزها
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 115477 - 108/8
  • وزن: 0.30kg
  • UPC: 20
0 ریال

چیزها

نویسنده: ژرژ پرک
مترجم: احمد سمیعى
ناشر: علمی و فرهنگی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 168
اندازه کتاب: پالتوئی لب برگشته  - سال انتشار: 1395 - دوره چاپ: 3

 

مروری بر کتاب

چیزها وصف تمدنی است که در آن چیزها غایت آمال هر کسی است ٬ تمدنی حریص در مصرف در چیزها ٬ دعوی های حقیر ٬ فریب های زندگی ٬ سرخوردگی ها ٬ سعادت های کم مایه ٬ القصه تصویری که زوج ها از خوشبختی دارند و دلایلی که موجب می شود تا به آخر هم به این خوشبختی نرسند بیان گردیده است.

این رمان با روایتی ممکن آغاز می‌شود. گویا ارجاعات زبانی در این رمان درونی‌اند و مسئلۀ زبان و ارجاعات آن و خود «کلمه» است که در آن اهمیت اولیه دارند.کتاب رمان متفاوتی است با نگاه و دیدی از زاویه‌ای متفاوت با روایت سوم شخص جمع (یا مثنا) که با نقل قولی از مارکس پایان می‌گیرد: وسیله همچون نتیجه، جزء حقیقت است. جست‌وجوی حقیقت باید خود نیز حقیقی باشد. جست‌وجوی حقیقی همان حقیقت گسترش‌یافته است که اجزای پراکنده‌اش در خود نتیجه به هم می‌پیوندد.

در واقع شخصیت اصلی در این کتاب، دو نفرند، ژروم و سیلوی، زوجی که مخاطب همراه با آن‌ها به سفر می‌رود و ماجراجویی می‌کند و نهایتاً باز به فرانسه باز می‌گردد. گویی این دو شخصیت در هم تنیده شده و تبدیل به یک شخصیت شده‌اند و کنش فردی معتنابهی ندارند و آن‌چه روایت می‌شود به فردیت هر یک از این دو مربوط نیست بلکه کنش‌ها و رفتارهای دونفرۀ آن‌‌ها همیشه لحاظ شده است و به نوعی می‌توان زاویه دید آن را سوم شخص جمعی دانست.

«ژِروم» و «سیلوی» دو دانشجو هستند که در آرزوی واهی برای زندگی بهتر، تحصیل را ترک می کنند و به دنبال پولدارشدن و مالکیت بر چیزهای دلخواهشان، کارهای زیادی را تجربه می کنند. آنها به تونس می روند، اما…. ژروم و سیلوی رفته رفته در کارشان پیشرفت می کنند و وضعیت مالی‌شان بهتر می شود. از اتاق محقرشان به آپارتمان بهتری نقل مکان می کنند، اما کماکان خام و بی تجربه اند و در خوشی‌های زودگذر غرق می شوند. کمی بعد رابطه‌شان خدشه‌دار می‌شود و فشار زندگی در پاریس آنان را به مهاجرت و فرار به کشور تونس وادار می کند. در آنجا، بی انگیزه و سرخورده، با زندگی های دیگری روبه‌رو می شوند، تا اینکه تصمیم مهمی می گیرند….

نویسنده و فیلم ساز فرانسوی، پرک در خانواده یهودی لهستانی تبار در حومه کارگرنشین پاریس به دنیا آمد. او تنها پسر (ایسک ژودکو) و (سیرلا (شولیویکز) پرتز) بود که در دهه 1920 به فرانسه مهاجرت کرده بودند. او خویشاوندی دوریبا نویسنده پیدایش زبان، ایساک لایب پرتز دارد.

پدر پرک که در دوران جنگ جهانی دوم در سال 1940 در اثر جراحات وارده از گلوله یا ترکش کشته شد. در سال 1941 مادرش از ترس افتادنش به دست نازی ها وی را به دهکده کوهستانی ویلار-د-ن در منطقه آزاد فرانسه فرستاد و خود به دست اشغالگران کشته شد. هویت، فقدان و غیبت از مضامین اصلی آثار پرک هستند.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات