منو
سبد خرید

چگونه هوش اخلاقی فرزندم را افزایش دهم ؟

چگونه هوش اخلاقی فرزندم را افزایش دهم ؟
-10 %
چگونه هوش اخلاقی فرزندم را افزایش دهم ؟
250,000 ریال
279,000 ریال
  • موجودی: موجود
  • مدل: 42534
  • وزن: 0.40kg
  • SKU: 55749

چگونه هوش اخلاقی فرزندم را افزایش دهم ؟

نویسنده: میشل بوربا
مترجم: شمس الدین حسینی - الهام آرام نیا
ناشر: نسل نواندیش
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 368
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1396 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب 

وقتی خانواده‌ها سالم و بی‌مشکل باشد، شهر نیز سالم خواهد بود، وقتی شهر سالم باشد جامعه بزرگ انسانی در صلح و صفا زندگی خواهد کرد.

هوش همواره موضوعی جالب و جذاب برای پژوهشگران بوده و هست. این که چرا برخی افراد باهوش ترند و این هوش چگونه شکل می گیرد و از کجا می آید. بر این اساس طی چند دهه انسان شناسان و محققان علوم پزشکی عوامل زاینده و فزاینده هوش آدمی را تحقیق و بررسی کرده اند. بنا به یافته ها بخشی از فرآیند شکل گیری هوش، ذاتی است و ریشه های ژنتیک دارد. اما بخشی دیگر اکتسابی بوده و بر اثر فرآیند رشد بویژه در سال های کودکی و نوجوانی شکل می گیرد.

فرآیند رشد ذهنی که با رشد جسمی همراه است، خود از عوامل متعدد دیگری نظیر تغذیه، پرورش ذهنی، آموزش، تعلم و تربیت، محیط اجتماعی، اقلیم، محل سکونت و ... تاثیر می گیرد. امروزه دانشمندان می دانند حتی آب و هوا می تواند بر میزان هوش ساکنان یک منطقه جغرافیایی تاثیر بگذارد. حتما شنیده اید که سرب موجود در هوای آلوده هوش بچه ها را کم می کند یا می تواند بر سلامت سیستم عصبی مادر و جنین اثر نامطلوب بگذارد.

هوش اخلاقی موضوع تقریبا جدیدی است. همان‌طور که هوش هیجانی و هوش شناختی با یکدیگر فرق دار​د، هوش اخلاقی هم یک هوش کاملا مجزاست. مفهوم اصلی هوش اخلاقی این است که ما بتوانیم درست را از نادرست تشخیص دهیم؛ یعنی اعتقادات محکم اخلاقی داشته باشیم و براساس این اعتقادات عمل کنیم. خوشبختانه هوش اخلاقی را می‌توان یاد گرفت.

والدین از همان ابتدا به عنوان اولین معلم فرزندشان می‌توانند هوش اخلاقی را با یاد دادن شایستگی‌های اخلاقی مانند خویشتنداری، بردباری، انصاف، همدلی، گذشت و دیگر صفت‌های خوب به آنان آموزش دهند. تقویت این هوش بهترین فرصت است که فرزندانمان را در مسیر درست قرار دهیم تا آنان بتوانند علاوه بر درست فکر کردن، درست هم عمل کنند، البته قبل از هر کاری لازم است ابتدا ارزش‌ها و شایستگی‌های اخلاقی را به عنوان اولین قدم به آنان آموزش دهیم و بر انجام آنها هم از سوی خود​ و هم فرزندانمان مصر باشیم.

هوش اخلاقی شامل هفت اصل اخلاقی است که به فرزندتان کمک می‌کند هنگام مواجهه با فشار‌ها و چالش‌های اخلاقی در زندگی از آنها عبور کند. این اصول اخلاقی به فرزندتان جهتی اخلاقی می‌دهد تا طبق موازین اخلاقی رفتار کند.

همدلی: این نیکخویی به فرزندتان کمک می‌کند نسبت به نیازها و احساس‌های دیگران حساس‌تر شود، به اشخاص نیازمند کمک کرد و با دیگران با محبت رفتار کند. علاوه بر اینها، همدلی، عاطفه اخلاقی قدرتمندی است که فرزندتان را به انجام کارهای درست تشویق می‌کند، زیرا یک شخص همدل تاثیر درد عاطفی را بر دیگران تشخیص می‌دهد و بی‌رحمانه رفتار نمی‌کند.

وجدان: هرگاه فرزندتان از مسیر درست خارج شود، به کمک وجدان دچار احساس گناه می‌شود. داشتن وجدان به وی کمک می‌کند حتی در برابر وسوسه زیاد، رفتاری درست داشته باشد. وجدان سنگ بنای رشد و پرورش صفات شایسته‌ای همچون صداقت، مسئولیت و اصالت است.

خویشتنداری: این اصل مهم اخلاقی سبب می‌شود فرزندتان هوس‌هایش را مهار ​ و پیش از عمل فکر کند تا رفتار سنجیده و درستی داشته باشد. در نتیجه تصمیمات شتابزده‌ای را که باعث عواقب بد می‌شود، نداشته باشد. به علاوه، تقویت خویشتنداری به فرزندتان کمک می‌کند تا متکی به نفس شود، زیرا می‌داند که می‌تواند رفتارش را کنترل کند.

احترام: هنگامی که فرزند شما احترام را به عنوان بخشی از زندگی روزانه‌اش در نظر می‌گیرد، به حقوق و احساس دیگران توجه خواهد داشت و برای خود نیز احترام بیشتری قائل خواهد بود. این صفت شایسته فرزندتان را راهنمایی می‌کند ​ با دیگران همان‌گونه رفتار کند که دوست دارد با خودش رفتار شود.

مهربانی: با پرورش مهربانی در فرزندتان وی یاد می‌گیرد خودخواهی کمتر و محبت بیشتری داشته باشد. فرزند با صفت مهربانی، بیشتر به نیازهای دیگران فکر می‌کند و علاقه بیشتری به مردم نشان می‌دهد و بیشتر هم مدافع آنانی خواهد بود که دچار مشکل شده اند یا مورد آزار و اذیت قرار گرفته‌اند.

تحمل و بردباری: این اصل اخلاقی به فرزندتان کمک خواهد کرد​ با فهم و مهربانی با دیگران رفتار کند و در برابر نفرت، خشونت و تعصب بایستد و برای اشخاص بر مبنای شخصیت‌شان احترام و ارزش قائل شود. داشتن بردباری به آنان می‌آموزد​ با وجود تفاوت‌های نژادی، جنسیتی، فرهنگی و اعتقادی به دیگران احترام بگذارد و برایشان ارزش قائل شود.

انصاف: فرزندتان را راهنمایی می‌کند​ با دیگران با عدالت رفتار کند و بی‌تعصب و عادلانه برخورد نماید. فرزندی که با انصاف بزرگ شود قانونمدار می‌شود، حق دیگران را ضایع نمی‌کند و پیش از قضاوت بدون تعصب تصمیم‌گیری می‌کند.

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
بد خوب