كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
چگونه اخبار تلویزیون را تماشا کنیم؟

چگونه اخبار تلویزیون را تماشا کنیم؟

نویسنده: نیل پستمن - استیو پاورز
مترجم: رحیم قاسمیان
ناشر: مدرسه اسلامی هنر
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 256
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1392 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

این کتاب توسط دو نفر با دو شناخت متفاوت از تلویزیون ولی با دیدگاه‌هایی مشابه نسبت به آن نوشته شده است. اگر این مشابهت وجود نمی‌داشت، به همدیگر کاری نداشتیم. اگر این تفاوت‌ها هم نبود، احتمالأ علاقۀ خواننده را جلب نمی‌کردیم. نیل پستمن، استاد دانشگاهی بود که چند کتاب دربارۀ تاثیر رسانه‌ها و به ویژه تلویزیون نوشته و در این مورد که تلویزیون چگونه بر زندگی اجتماعی مردم اثر نهاده است، تحقیقات زیادی انجام داده بود. گرچه خود او زمانی یک برنامه تلویزیونی داشت (48 برنامۀ نیم ساعتی تحت عنوان تِرم طلوع)، احساس می‌کرد آن قدرها در هنر استفاده از رسانۀ تلویزیون به عنوان رسانۀ ارتباطی، مهارت ندارد.

فرد دیگر، استیو پاورز، خبرنگار رادیو و تلویزیون است که در طی حیات حرفه‌ای 45 سالۀ خود، هزاران گزارش خبری، گفت‌وگو و گزارش زنده تهیه و پخش کرده است. او دارای مدرک دکترای مطالعات رسانه‌ای است ولی بخش عمدۀ زندگی حرفه‌ای خود را به کار در رادیو و تلویزیون گذرانده است. ذهن پستمن سرشار از نظریه‌ها، دانش تاریخی و بینش تازه در این باره بود که فن‌آوری درخشانی چون تلویزیون، چه امکانات وسیعی برای رشد فرهنگ دارد. در عین حال، ذهن پاورز پر است از دانش عملی دربارۀ تلویزیون، نحوۀ عملکرد آن و این‌که چگونه کار می‌کند و از عهدۀ چه کارهایی برمی‌آید. چند سال پیش به این نتیجه رسیدیم آن‌چه اخبار تلویزیونی مدعی عرضۀ آن است و آن‌چه واقعأ عرضه می‌دارد، دو چیز مختلف هستند. به این نتیجه رسیدیم که کتاب جمع و جور و صادقانه‌ای چون این، در این مورد که مردم باید چگونه خود را برای تفسیر و برداشت برنامه‌های خبری تلویزیونی آماده کنند، می‌تواند مفید باشد. کتابی که در دست دارید، همان کتاب است.

پیش از آن‌که در این باره حرف دیگری بزنیم، باید بگوییم که طبق تعریف، آدمی که خوانندۀ مشتاق روزنامه، مجله و کتاب نباشد، نه تنها آمادگی لازم برای تماشای برنامه‌های خبری تلویزیونی را ندارد، بلکه هیچ وقت هم نخواهد داشت. هر کسی که برای کسب اطلاع دربارۀ رویدادهای جهان صرفأ به تلویزیون اتکا ‌کند، اشتباه بزرگی مرتکب شده است. درست همان‌طور که تلویزیون می‌تواند چیزهایی را دربارۀ رویدادهای جهان نشان دهد که از عهدۀ رسانه‌های چاپی برنمی‌آید، رسانه‌های چاپی هم می‌توانند پیچیدگی‌ها و حقایقی را دربارۀ رویدادها به اطلاع برسانند که نمایش آن‌ها در تلویزیون امکان‌پذیر نیست؛ برای نمونه، به گزارش‌های تصویری تلویزیونی از قیام دانشجویان چینی و تظاهرات آنان در میدان تیان آن مِن شهر پکن توجه کنید.

هر کسی که همۀ این گزارش‌ها را با صبر و حوصله دیده باشد، هرگز تصویر آن دانشجوی تک و تنهایی را فراموش نمی‌کند که جلوی تانکی ایستاد و مانع از پیشروی آن شد. ماﺋﻮ تسه دونگ همیشه می‌گفت که قدرت در دست کسی است که اسلحه در دست دارد و پشت سلاح ایستاده است ولی همان‌طور که جِیْ روزن زمانی گفت، با این تصویر نشان داده شد که قدرت در ضمن به آن کسانی تعلق دارد که رودرروی اسلحه می‌ایستند، البته مشروط بر این‌که تصویر آنان مورد مشاهده جمع کثیری قرار گیرد. اهل فن گزارش‌های خبری این رخداد را، ژورنالیسم تلویزیونی در بهترین حالت آن نامیده‌اند ولی اگر دانش کسی دربارۀ این وقایع فقط به مشاهدۀ همین گزارش‌های تصویری محدود می‌شد، باید گفت که دانش گسترده‌ای نبود. لازم می‌بود که دربارۀ رهبران چین، خاستگاه عقاید و میزان اقتدار آنان و این‌که دانشجویان چینی معنای آزادی و دموکراسی را چگونه تعبیر كرده و از آن‌ چه برداشتی داشتند، تحقیق و بررسی انجام می‌شد.

این‌ها مسایل پیچیده‌ای هستند که بررسی آن‌ها ورای گزارش‌های سادۀ خبری است و احاطۀ بر آن‌ها مطالعۀ گستردۀ مطالب روزنامه‌ها و کتاب‌ها را می‌طلبد. بنابراین، اولین درسی که باید یاد بدهیم این است که آماده‌سازی برای تماشای خبرهای تلویزیون، آماده‌سازی ذهن از طریق مطالعه‌ای جامع و گسترده است. این امر آن قدر اهمیت دارد که ما مناسب دیدیم آن را در پیش‌گفتار کتاب خود بیاوریم. حال که بر این نکتۀ مهم و اساسی انگشت نهادیم، وقت آن است که توجه خود را به مسایل دیگری معطوف سازیم...

کتاب چگونه اخبار تلویزیون را تماشا کنیم؟ برای علاقمندان پرشمار نیل پستمن مطالب خواندنی بسیاری دارد که چشم پوشی از آن را غیر ممکن می کند. این کتاب از 13 پاره تشکیل شده است.

فهرست

شما به تلویزیون نگاه می کنید یا تلویزیون به شما نگاه می کند؟
خبر چیست؟
کسب خبر و آوردن آن زیر چادر الکترونیکی
دونات، پاگنده، قاطر و پرنده
پشت صحنه: نکته های اساسی
مدیر جدید
بازسازی ها و درام های مستند؛ یا بی خبری هم خود خبری است
تعصب کلامی
تعصب تصویری
آگهی های تجاری
حضور تلویزیون در دادگاه ها
همه ی این ها که گفتیم، یعنی چی؟
چه کاری می توان کرد؟
به کدام سو می رویم؟

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

چگونه اخبار تلویزیون را تماشا کنیم؟

  • 0ریال

برچسب ها: نیل پستمن, استیو پاورز, رحیم قاسمیان, روانشناسی اجتماعی, رسانه های جمعی, رسانه, جامعه شناسی رسانه, ارتباطات, کتاب چگونه اخبار تلویزیون را تماشا کنیم؟