كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
چکیده تاریخ کیش زرتشت

چکیده تاریخ کیش زرتشت

نویسنده: مری بویس
مترجم: همایون صنعتی زاده
ناشر: صفی علیشاه
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 310
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1377 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب 

 

    «چه کسی مارا می‌تواند با زرتشت آشنا کند؟ پژوهشگران و دانشمندانی که در صندلی‌های راحت کتابخانه‌های خود لم داده و بر سر جزئیات دستوری گاتها و نیایش‌ها و دیگر ادبیات دینی زرتشتی قلم فرسایی می‌کنند، یا آن کشاورز قبا بر تن زرتشتی که در کوه‌ها و بیابان‌های خشک اطراف یزد و کرمان بیل می‌زند و کار می‌کند وعرق می‌چکاند و نیایش‌های زرتشت را زمزمه کرده و سفت و سخت، سنت‌ها وآیین‌های دین آبا و اجدادی خود را نگهبانی می‌کند؟»

«پروفسور مری بویس»، استاد مطالعات زرتشتی روز بیستم ماه اوت ۱۹۲۰ در دارجلینگ، هند به‏ دنیا آمد و در سحرگاه روز چهارم آوریل ۲۰۰۶، در بخش عمومی بیمارستانی در لندن، ‏ درگذشت مری بویس استاد مطالعات ایرانی در مدرسه مطالعات شرقی و آفریقایی، دانشگاه لندن بود وی مدت زمان زیادی در کرمان، یزد و شریف آباد اقامت داشت تا بتواند با جوامع زرتشتی و سنت‌های آنان بیشتر آشنا شود.

تحقیقات او درباره زرتشت، پیامبر ایرانی به سال ۱۹۶۶ برمی گردد، زمانی که او به دهکده‌ای دورافتاده در اطراف شهر کویری یزد، در مرکز ایران سفر کرد و مدت یک سال میان زرتشتیان آنجا زندگی کرد. آنچه مری بویس در آن منطقه دور افتاده کشف کرد، او را به پاسخ سوالی که در پژوهش‌هایش درباره پیامبر دین زرتشتی و پیروانش برای او مطرح شده بود، هدایت کرد. 

سؤال بویس این بود: سه هزار سال پس از زرتشت چه کسی صلاحیت بیشتر در تعبیر و تفسیر و شرح باور‌ها و تعالیم زرتشت را دارد؟ پژوهشگران و دانشمندانی که در صندلی‏ های راحت کتابخانه‏ های خود لم‏ داده و بر سر جزئیات دستوری گات‌ها و نیایش‏‌ها و دیگر ادبیات دینی زرتشت قلم فرسایی‏ می‌‏کنند یا آن کشاورز قبا بر تن زرتشتی که در کوه‏‌ها و بیابان ‏های خشک اطراف یزد و کرمان بیل‏ می‌‏زند و کار می‌‏کند و عرق می‌‏چکاند و ادعیه زرتشتی را زمزمه نموده و سفت و سخت سنت‏‌ها و آیین‏های دین‏آباد اجدادی خود را حفظ می‌‏نماید؟ 

او ادعا می‌کرد که در جوامع کم سواد به آیین‌های باستانی با وفاداری بیشتری عمل می‌شود در حالی که در آموزش این آیین‌ها در جوامع تحصیل کرده اشتباهات زیادی وجود دارد. 

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

چکیده تاریخ کیش زرتشت

  • ناشر: صفی علیشاه
  • کد کتاب: 111792 - 112/4
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: مری بویس, همایون صنعتی زاده, زرتشت, ادیان ایرانی, زرتشتیت, تاریخ ادیان ایرانی, کتاب چکیده تاریخ کیش زرتشت