کتاب چپ و راست ؛ اهمیت یک تفکیک سیاسی  فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب جامعه شناسی ، تاریخ اجتماعی انتشارات علم و ادب

چپ و راست ؛ اهمیت یک تفکیک سیاسی

نویسنده: نوربرتو بابیو
مترجم: علی اصغر سعیدی
ناشر: علم و ادب
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 159
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1379 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

اهمیت تفکیک سیاسی و کاربرد فراوان آن برای آموختن و تحلیل در حوزه سیاست. چپ و راست مشخصه های اساسی عمل سیاسی هستند ...

کتاب حاضر, برای اولین بار در سال 1994به هنگام روی کار آمدن حکومت کوتاه مدت برلوسکونی در ایتالیا به چاپ رسید . پارادوکسی که نویسنده به آن اشاره می‌کند, این است که اگرچه تمایز چپ و راست به نحو فزاینده در ایتالیا به چالش کشیده می‌شود, ولی صحنه پارلمان ایتالیا از حاکمیت طیفی از احزاب مرکزگرا به یک نظام قطب‌بندی شده در حال تغییر است .

بابیو در این کتاب به این موضوع اشاره می‌کند :
در حوزه سیاسی, طبیعی است که گروه‌های سیاسی با احساس واژه‌های چپ و راست را به کار می‌برند و علیه یک دیگر بهتان می‌زنند و از عملکرد خود با ستایش بحث می‌کنند ...نتیجه کوشش نیروهای مرکزگرا, جدا کردن چپ و راست و پلورالیزه ساختن محیط سیاسی است .
کسانی که از حقوق شهروندی دفاع می‌کنند و عموما میانه طیف سیاسی قرار دارند و در صدد کاهش تندروهای جناح‌های مقابل هستند .هر چه وجود این نیروها شفاف‌تر و فراوانی‌شان بیشتر شود, جامعه بیشتر به سوی عدم قطب‌بندی شدن و تندروی نیروهای سیاسی پیش می‌رود...چپ معتقد است که جامعه مبتنی بر بازار محدودیت‌هایی دارد و متعهد به بسط دموکراسی در حوزه‌های مختلف زندگی است و راست‌ها با نابرابری راحت‌تر برخورد می‌کنند و در این مسئله تردید دارند که حکومت بتواند یا باید آن را محدود کند و نابرابری را ناشی از ذات طبیعت می‌دانند.

فهرست

به چالش کشیدن تمایز راست و چپ
افراطیون و معتدلین
بقای تفکیک چپ و راست
در جستجوی معیار حاکم بر تفکیک چپ و راست
برابری و نابرابری
آزادی و اقتدارگرایی...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

چپ و راست ؛ اهمیت یک تفکیک سیاسی

  • ناشر: علم و ادب
  • کد کتاب: 100061 - 80/2
  • موجودی: در انبار
  • 180,000ریال
  • 139,000ریال

برچسب ها: نوربرتو بابیو, علی اصغر سعیدی, علوم سیاسی, جامعه شناسی سیاسی, فلسفه سیاسی, کتاب چپ و راست ؛ اهمیت یک تفکیک سیاسی