كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 كد 139902 با تخفيف پنج درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان خرداد ماه جاری تقديم مي گردد.
چه می دانم ؟ مسئله عرب

چه می دانم ؟ مسئله عرب

نویسنده: پی یر کلر
مترجم: عباس شوقی
ناشر: علمی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 143
اندازه کتاب: جیبی - سال انتشار: 1343 

کمیاب  - کیفیت : عالی

 

مروری بر کتاب

از سری کتابهای وضع کنونی معارف بشری

...سلاطین عثمانی و ایران نیز افرادی را كاندید كرده بودند و برخی، آقاخان محلاتی را لایق این مقام می‏دانستند؛ ولی بیشتر از همه، نام امیر فیصل كه در حجاز به سر می‏برد مطرح می‏شد و عراقی‏ها مایل بودند كسی از خاندان هاشمی، حاكم عراق گردد؛ لذا بریتانیا به فكر افتاد امیر فیصل را كه چند ماه قبل پادشاه سوریه شده و بعداً معزول گردیده بود، به حكمرانی عراق برگزیند.

ژنرال بی‏یر كلر دركتاب خود «مسأله عرب»، می‏نویسد: انگلستان ابتدا به فكر رشید عالی بود كه بعدها رهبری شورش ۱۹۴۱ م را برعهده گرفت. این شخص از نسل عبدالقادر گیلانی است كه مقبره‏اش در بغداد مورد اكرام و احترام اهل تسنّن می‏باشد؛ اما انتخاب ملك فیصل بهتر بود زیرا گزینش پسر حسین به عنوان حاكم از یك طرف در برابر پدر و تقریباً وفای به عهد به شمار می‏رفت و از طرف دیگر هم آلت مطیعی را از دست نداده بودند. فیصل، قیمومت انگلستان را پذیرفت و با روی كار آمدن وی با اینكه به صورت ظاهر دولت عراق را هیأت وزیران عراقی تشكیل می‏داد؛ ولی انگلیسی‏ها توسط مستشارانی كه در وزارت‏خانه‏های مختلف و مراكز حساس داشتند سررشته‏دار كارها بودند. حقوق و مزایای آنان بیش از همه بود و كنترل شدید وزارت‏خانه‏ها و ادارات توسط آنان ادامه داشت.

در واقع حكومت واقعی از آنِ بریتانیا بود و تنها نام آن از حاكم و فرماندار انگلیسی عراق به مستشار و عنوان عراقِ تحت قیمومت به عراقِ مستقل تبدیل یافته بود. شیعیان عراق كه به رهبری علمای بزرگ، پرچم‏دار انقلابی ضد سلطه استعماری بودند، به هیچ وجه نمی‏توانستند در مقابل این وضع، بی‏تفاوت و خاموش بمانند و لذا خواسته‏های آنان هرگز تأمین نشده بود با این حال مرحوم شیخ مهدی خالصی ضمن فتوایی كه در تحكیم پایه‏های قدرت فیصل بی‏اندازه مؤثر بود از مردم خواست با فیصل مخالفت نكنند، بلكه از وی تبعیّت نمایند؛ ولی با این شرط كه فیصل حتماً مجلس ملی را تأسیس نماید و از سلطه و نفوذ دیگران برحذر باشد و در اوامر و نواهی، استقلال خود را حفظ كند. در واقع این مسایل، شرطهای اساسی پیروی مردم از او بود؛ ولی وقتی روی كار آمد، به این امور، وقعی ننهاد و در مقابل، سلطه انگلستان بر عراق را پذیرفت و چهل نفر از علمای شیعه را به ایران تبعید كرد

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

چه می دانم ؟ مسئله عرب

  • ناشر: علمی
  • کد کتاب: 73028 - 60/2
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: پی یر کلر, عباس شوقی, جامعه شناسی اعراب, تاریخ اعراب, تاریخ معاصر اعراب, خاورمیانه, کتاب چه می دانم ؟ مسئله عرب