کتاب چه می دانم ؟ تاریخ بریتانیای کبیر فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب تاریخ و جغرافیای جهان انتشارات علمی

چه می دانم ؟ تاریخ بریتانیای کبیر

نویسنده: پول نیکول
مترجم: احمد تاجبخش
ناشر: علمی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 142
اندازه کتاب: جیبی - سال انتشار: 1341 - دوره چاپ: 1

کمیاب  - کیفیت : خوب ~ عالی

 

مروری بر کتاب

از سری کتابهای وضع کنونی دانش بشری

تاریخ پادشاهی متحد  از سال ۱۷۰۷ میلادی و با اتحاد سیاسی پادشاهی انگلستان و اسکاتلند، به عنوان یک کشور مستقل شکل گرفت. این عنوان در انگلستان، با نام پادشاهی بریتانیای کبیر شناخته می‌گردید. سیمون شاما، مورخ موضوعات تاریخی بریتانیا و پادشاهی متحد معتقد است که؛ آنچه که به عنوان یک ادغام خصمانه آغاز گردید، تبدیل به قوی‌ترین نگرانی در حال وقوع جهان گردید و این مسئله، یکی از تحولات شگفت‌آور در تاریخ اروپا بود.

مصوبه‌های سال ۱۸۰۰ اتحاد پادشاهی متحد و ایرلند، پادشاهی ایرلند را مجاز به ایجاد عنوان پادشاهی متحد بریتانیای کبیر و ایرلند نمود. دهه‌های نخستین اتحاد مصادف با قیام یعقوبی‌گراها بود. با همهٔ این احوال، به دلیل شکست چارلز ادوارد استوارت در نبرد کالودن به سال ۱۷۴۶، قیام یعقوبی‌گراها نیز به پایان خود رسید. در سال ۱۷۶۳ میلادی، پیروزی در جنگ هفت‌ساله، منجر به خیزش نخست امپراتوری بریتانیا گردید. با شکست از ایالات متحده، فرانسه و اسپانیا در دوران مصادف با جنگ‌های استقلال آمریکا، بریتانیا ۱۳ کوچ‌نشین خود در آمریکا را از دست داد و دومین امپراتوری بریتانیا را در آسیا و آفریقا پی‌ریزی و بازسازی نمود. در نتیجهٔ این سلسله رویدادها، فرهنگ، نفوذ تکنولوژی، سیاست، قوانین و نفوذ زبانی انگلستان در سراسر جهان تسری یافت.

در سال ۱۹۲۲ و به دنبال قرارداد آنگلو-ایرلند، بیشتر ایرلند مجاز به تشکیل ایالت‌های آزاد گردید. یک روز بعد، ایرلند شمالی از ایالت‌های آزاد جدا گردید و به انگلستان پیوست. در سال ۱۹۲۷، پادشاهی متحد، عنوان رسمی خود را به پادشاهی متحد بریتانیای کبیر و ایرلند شمالی تغییر داد

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

چه می دانم ؟ تاریخ بریتانیای کبیر

  • ناشر: علمی
  • کد کتاب: 73027 - 60/2
  • موجودی: در انبار
  • 100,000ریال

برچسب ها: پول نیکول, احمد تاجبخش, تاریخ انگلستان, بریتانیا, بریتانیای کبیر, کتاب چه می دانم ؟ تاریخ بریتانیای کبیر