کاربران گرامی ؛
با توجه به اطلاعیه ستاد مبارزه با کرونا و تعطیلی ناشران ، کتاب هایی که در انبار شرکت موجود می باشد ، از دهم فروردین ماه تحویل پست خواهد شد و کتاب های جدیدی که می بایست از انبار ناشران بدستمان برسد پس از شروع فعالیت مجدد ناشران ارسال خواهد شد
شاد و تندرست باشید
چه باید کرد ؟

چه باید کرد ؟

نویسنده: نیکلای چرنیشفسکی
مترجم: نوذر
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 702
اندازه کتاب: جیبی - سال انتشار: 1357 

کمیاب  - کیفیت : عالی
 

مروری بر کتاب 

چه باید کرد ؛ رمانی است حاوی تصویر فوق العاده واضح از اوضاع روسیه قبل از انقلاب

داستان در اطراف زندگی ورچگا ، دختر جوانی که به اصرار مادرش می باید با جوان نادان و خوش گذران ولی متمول ازدواج کند دور می زند. ورچگا به این ازدواج رضایت نمی دهد ؛ و می توان به جرئت گفت وقایع بعدی داستان که بیشترمی تواند درس زندگی برای نسل جوان باشد؛ از همین عصیان سر چشمه می گیرد. به دیگر سخن ، این "نه" یک تولد دوباره است برای ورچگا. 

وی این افتخار را بیشتر مدیون لاپوخوف است با دیگران. وی دانشجوی رشته طب است که به برادر زن آینده اش ، یعنی برادر ورچگا درس می دهد.

گرچه لاپوخوف بطور ناگهانی و قدری هم دور از انصاف ، از صحنه خارج می شود ( چون ورچگا عشق دوست شوهر خود یعنی کرسانوف را به دل دارد . لاپوخوف ، شوهرش دست به خود کشی می زند) ، ولی بطور قطع آزادی ورچگا تا حدود زیادی در گرو این خود کشی است.

زندگی ورچگا به دو مرحله تقسیم می شود: مرحله قبل لز ازدواج با لاپو خوف و مرحله بعد از آن. حاجت به یاد آوری نیست که ورچگا می تواند نمادی باشد از یک زن روسی در آن موقع. بنابر این و بر اساس روند کلی داستان که بیش از آنکه از زبان راوی باشد ، از زبان خود چرنیشفسکی است.

" چه باید کرد" را باید خواند تا تصویر فوق العاده واضیح از اوضاع روسیه قبل از انقلاب ، آنطور که باید و شاید بدست آورد. در این رمان 700 صفحه ای ، سخن از رزم ها و مبارزاتی  رهایی بخش نیست ، چون هنوز شرایط عینی انقلاب بروز نکرده است.

"چه باید کرد" کلیشه ای است از رمان های عشقی معاصر ، ولی براستی چه باید کرد؟ در جامعه ای که آنقدر مقررات شدی سانسور جاری و ساری باشد که حتی نتوان لفظ "انقلاب" را بطور صریح بر زبان آورد ، و به جای آن باید از کنایات و اشارات استفاده نمود.

چرنیشفسکی ، نا گزیر از پذیرش کلیشه های رایج عهد خویش است تا بلکه در زیر لفاف این فرم رایج بتواند تصاویری از آنچه هست و آنچه باید باشد را بدست دهد.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

چه باید کرد ؟

  • کد کتاب: 57267 - 64/2
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: نیکلای چرنیشفسکی, نوذرداستان های روسی, انقلاب روسیه, کتاب چه باید کرد ؟