كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
چهره ها و یادها

چهره ها و یادها

نویسنده: محمود طلوعی
ناشر: علم
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 692
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1381 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

خاطراتی از گذشته

این کتاب بیشتر از آن که روایتر زندگی شخصی اش باشد، اوضاع و احوال زمانه ای که در آن می زیسته را بیان می کند، خاطرات او از حوادث و اشخاص سیاسی و احزاب و گروه ها و هم چنین خاطراتش از شاعران و نویسندگان و ادیبان ایران زمین. این کتاب پانزده فصل دارد که فصل های نخست آن مربوط به چهره و شخصیت های سیاسی است. اما از فصل دهم به بعد به چهره های فرهنگی می پردازد.

خاطراتی که محمود طلوعی با قلم شیوایش نقل کرده بسیار خواندنی است. در یکی از بخش های فصل دهم به بیان خاطراتش از استاد دکتر غلام حسین صدیقی پدر جامعه شناسی ایران می پردازد و از جمله درباره دانش بسیار و آداب دانی و شخصیت والای او نکاتی چند را بیان می کند. در فصل یازدهم زیر عنوان یادی از دو شاعر نامدار به بیان خاطراتش از شهریار و رعدی آذرخشی می پردازد. در فصل دوازدهم نیز زیر عنوان دو فریدون دو شاعر متفاوت: فریدون توللی و فریدون مشیری به بیان احوالات و خاطراتش از این دو شاعر نام آشنا می پردازد. مخصوصا با فریدون مشیری که سابقه دوستی و آشنایی دیرینه ای داشته است.

از مهربانی و نیکی و انسانیت فریدون مشیری روایت می کند و هم چنان برای توضیح صافی و زلالی شعر و شخصیت شاعر به بیان جمله ای از ملک الشعرای بهار می پردازد که شاعر در صورتی می تواند اشعار زلال و پاک بسراید که از صافی ضمیر و پاکی روح برخوردار باشد.فصل سیزدهم این کتاب نیز خالی از لطف نیست چرا که بیان خاطرات نویسنده از سیمین بهبهانی و فروغ فرخزاد اشاره دارد. فصل پانزدهم کتاب نیز خاطراتی از بزرگانی چون استاد دکتر باستانی پاریزی، دکتر محمد امین ریاحی، علامه طباطبایی و ... بیان می شود.

به طور کلی این کتاب شامل نکات ارزشمندی از زوایای پنهان سیاسی و اجتماعی و فرهنگی تاریخ قرن اخیر ایران است که امکان پرداختن به تمام ابعاد آن در این یادداشت فراهم نیست.

 

فهرست

 نخستین برخورد با شاه
شاه پیش از کودتای مرداد 133 آماده دست شستن از تاج و تخت شده بود
گریه شاه
شاه بعد از طلاق ثریا هم با او رابطه داشت
داستان واقعی ازدواج شاه با فرح
سخنان شنیدنی شاه در گفتگو با نویسنده که سازمان امنیت از چاپ آن جلوگیری کرد
داستان‌هایی از روزگار تبعید از زبان فرح
آخریم حرف‌های شاه در بستر مرگ.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

چهره ها و یادها

  • ناشر: علم
  • کد کتاب: 112481- 113/1
  • موجودی: در انبار
  • 385,000ریال

برچسب ها: محمود طلوعی, تاریخ سیاسی ایران, پهلوی, محمدرضا شاه, تاریخ اجتماعی ایران, تاریخ معاصر ایران, کتاب چهره ها و یادها