دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

چهره هایی در خاک

چهره هایی در خاک

نویسنده: صفاء‌الدین تبرائیان
ناشر: روزنگار
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 340

اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1382 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : نو ؛ نوشته تقدیمی دارد

 

مروری بر کتاب

مصور

خفتگان تربت ظهیرالدوله 

این کتاب شامل فهرست اسامی و شرح حال تنی چند از افرادی است که در گورستان ظهیرالدوله دربند به خاک سپرده شده‌اند . در ابتدای کتاب گزارش کوتاهی از چگونگی تاسیس، اهداف و ابعاد مختلف فعالیت‌های فرهنگی، هنری، و اجتماعی و گاه سیاسی "انجمن اخوت "و نقش آن در روند رخدادهای جنبش مشروطیت درج شده است .

این انجمن در آستانه جنبش مشروطیت ایران به ریاست ظهیرالدوله تشکیل شد و اعضای آن را عمدتا رجال تحصیل کرده، کارگزاران، صاحب منصبان دولتی، فعالان فرهنگی و سیاسی، هنرمندان و شاعران تشکیل می‌دادند .

در ادامه شعری از مهدی سهیلی درباره قبرستان ظهیرالدوله آمده است .فصل سوم حاوی فهرست الفبایی 581زن و مرد مدفون در ظهیرالدوله است .در فصل چهارم، نام و مشخصات و نوشته‌های سنگ قبر قبرستان ظهیرالدوله به ترتیب نام افراد درج گردیده است .ضمن آن که شرح حال و توضیحی درباره برخی مشاهیر آورده شده است .

در صفحات پایانی، تصاویری از شخصیت‌های مدفون در گورستان ظهیرالدوله و نمایه اسامی چاپ شده است .لازم به ذکر است که مشاهیر مدفون در این گورستان عمدتا در زمره شاعران، خوانندگان، موسیقیدانان و نوازندگان، اصحاب مطبوعات، نظامیان، نمایندگان مجلس، کارگزاران دولتی، وزیران، فرهنگیان و بازرگانان ;زنان سرشناس و بطور کلی عمدتا چهره‌های برجسته فرهنگی، سیاسی، اجتماعی، علمی، هنری و نظامی هستند .


فهرست

محمدتقی بهار
ایرج میرزا
فروغ فرخزاد
رهی معیری
قمرالملوک وزیری
داریوش رفیعی
غلامحسین درویش
ابوالحسن صبا
حبیب‌الله سماعی
حسین یاحقی
روح‌الله خالقی
حسین صبا
محمد مسعود
سرلشکر احمد نخجوان
سپهبد احمد وثوق
سپهبد چنگیز وشمگیر
سرلشکر حسن بقایی
سرتیب حیدرقلی پسیان
سرلشکر فضل‌الله امان‌پور
سپهبد مرتضی یزدان پناه
ارسلان خلعتبری
غلامرضا رشید یاسمی
فضل‌الله مهتدی صبحی
سید حسین تقی‌زاده 

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات