کتاب چهره حقیقی مصدق السلطنه فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب تاریخ و جغرافیای ایران انتشارات اسلامی

چهره حقیقی مصدق السلطنه

نویسنده: حسن آیت
ناشر: اسلامی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 270
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1360 - دوره چاپ: 1 

کمیاب -  کیفیت : عالی

مروری بر کتاب 

کتابی است درباره شخصیت ؛ زندگی و احوالات دکتر محمد مصدق با نگاهی منتقدانه با یادداشتهای سیاسی حسن ارسنجانی

در ۱۴ اسفند ۱۳۵۷ به مناسب سیزدهمین سالگرد درگذشت مصدق همه وقت رادیو و تلویزیون به این موضوع اختصاص داده شده بود و افرادی همچون حسن نزیه، هدایت‌الله متین دفتری، مقدم مراغه‌ای، ابوالفضل قاسمی، دکتر سنجابی و گروه‌‌هایی همچون فداییان خلق، حزب خلق مسلمانان، مجاهدین خلق و... در احمدآباد، در مدفن دکتر مصدق جمع آمدند و چه‌ها که نکردند و دولت انقلابی بازرگان هم با تعطیل رسمی اداره‌ها و مدرسه‌ها و استفاده از سرویس‌های دولتی و اتوبوس‌های شرکت واحد با زمینه‌چینی بسیار، مردم را به احمدآباد کشاند و به خیال خود پنداشتند که می‌توانند مانند گذشته با توطئه‌های خویش نور خدا را خاموش سازند و امام امت را تحت‌الشعاع مرده مصدق‌السلطنه قرار دهند و مسیر انقلاب عظیم اسلامی را به نفع استعمارگران منحرف نمایند و بر سر ملت آن آورند که در جریان مشروطیت و ۲۸ مرداد ۳۲ آوردند.

... آن چیزی که من در نوار میگویم همین خطر است که گفتم، یعنی عین این جمله است، دشمن بلایی را که سر آیت الله کاشانی ...

مصدق پس از آغاز سلطنت رضاخان مجدداً در مجلس شورای دوره ششم به نمایندگی انتخاب شد . پس از انقضای دوره مجلس ششم مصدق برای حفظ وجهه ملی خود به احمد آباد ده مزروعی خود می رود و یک دوره طولانی استراحت را آغاز می کند . زیرا سیاست استعمار برای برقراری دیکتاتوری تعلق گرفته بود و دیگر لازم نبود که او در مجلس ایفای نقش کند .

مصدق پس از این سالها در زمان سلطنت رضاخان فعالیتهای مهمی را در مورد قضیه نفت برای استعمارگران انگلیس انجام داد و حتی در بازکردن پای استعمار امریکا در ایران نیز نقش مهمی داشت. در این مدت مصدق در صدد بود که با فعالیت هایی بر وجهه ملی خود درمیان مردم بیفزاید و خود را به عنوان چهره ایی قهرمان و ملی به مردم معرفی کند و این آرزوی همیشگی مصدق بود .

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

چهره حقیقی مصدق السلطنه

  • ناشر: اسلامی
  • کد کتاب: 95206 - 26/3
  • موجودی: در انبار
  • 200,000ریال

برچسب ها: حسن آیت, حسن ارسنجانی, دکتر مصدق, تاریخ سیاسی ایران, محمد مصدق, پهلوی, نفت ایران, تاریخ معاصر ایران, کتاب چهره حقیقی مصدق السلطنه