كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 كد 139902 با تخفيف پنج درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان خرداد ماه جاری تقديم مي گردد.
چمدان

چمدان

نویسنده: بزرگ علوی
ناشر: امیر کبیر
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 118
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1357

کمیاب  - کیفیت : درحد نو

 

مروری بر کتاب

مجموعه ای از هفت داستان کوتاه

مجموعه داستان کوتاه چمدان نخستین اثر بزرگ علوی است. بزرگ علوی در این مجموعه با به کارگیری نثری ساده و روان و با خلق صحنه هایی قابل تامل و با توصیف هایی بسیار زیبا ما را در گیر حوادث داستان‌ها می‌کند علوی در این مجموعه به بازتاب فرهنگ عامه و تصویر ناکامی ها و سیه روزی های مردم پرداخته است.

...یک صبح روز یکشنبه ماه تیر هوای شهر برلین تیره و خفه کننده بود.آدم از فرط گرما در تختخواب غلت می خورد، عرق از تنش می جوشید.اما حاضر نمی شد که از جایش بلند شود.دود کارخانه ها و مه جنگلها که با هم مخلوط می شد و ذرات آن که از میان پنجره توی اتاق می آمد، مثل این بود که می خواست فشاری را که بر تن و جان آدم وارد می آورد سخت تر کند.من در آنوقت در برلین تحصیل می کردم...

...شام را خوردم و پیاده به مهمانخانه پدرم رفتم. ساعت نه به آن‌جا رسیدم. در اتاق پدرم كه رفتم، گفتند در سالن پایین است. از پله‌ها پایین آمدم. در را كه باز كردم دیدم كاتوشكا پهلوى پدرم نشسته است. پیشخدمت داشت شیشه‌هاى شراب را برمى‌داشت و شیشه‌هاى تازه مى‌گذاشت. پدرم صورتش را از ته تراشیده بود. كاتوشكا لباس آبى رنگ تنش بود. قشنگ‌تر از همیشه به نظرم آمد. فورى بیرون آمدم. روى كارتم چیزى به كاتوشكا نوشتم وبه پیشخدمت دادم كه به او بدهد.
«كاتوشكاى عزیزم، از من خواهش كرده بودى كه پدرم را به تو معرفى كنم، همان است كه سر میز تو، دست چپ تو نشسته است. از من خواهش كرده بودى كه عقیده‌ام را راجع به شوهر تازه‌اى كه مى‌خواهى انتخاب‌كنى بگویم. بسیار خوب‌شوهرى‌است، ترا خوشبخت‌مى‌كند. ف.»
به صاحب مهمانخانه گفتم: «چمدان مال آن مردى است كه پهلوى آن خانم نشسته است.»

فهرست

چمدان
قربانی
عروس هزارداماد
تاریخچه ی اتاق من
سرباز سربی
شیک پوش
رقص مرگ

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

چمدان

  • ناشر: امیر کبیر
  • کد کتاب: 116437 - 112/6
  • موجودی: در انبار
  • 350,000ریال

برچسب ها: بزرگ علوی, داستان های کوتاه فارسی, کتاب چمدان