چل سرو و چنه چنه ؛ چهل سرود و چیستان

چل سرو و چنه چنه ؛ چهل سرود و چیستان

نویسنده: علیمردان عسگری
ناشر: افلاک
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 312
اندازه کتاب: وزیری سلفون - سال انتشار: 1389 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

فرهنگ عامه لرستان

کتاب چِل سرو در دو بخش نوشته شده است بخش اول که قریب به هزار تک‎بیت می‏باشد به نام چِل سرو و بخش دوم هم به نوشتن چِنه چِنه یا همان چیستان‎های لری پرداخته است.

چِل سرو به معنی چهل سرود یا چهل تک‏بیت است که همچون فال حافظ برای پی بردن به قصد انجام کاری انجام می‎گیرد. به این نحو؛ کسی چهل دانه تسبیح را جدا کرده با بردن نام ا...، محمد(ص) و علی(ع) شروع می‏شود، هر کس یک تک بیت را می‎گوید چهلمین تک بیت هرچه باشد مقصود همان می‎شود.این شیوه در لرستان و غرب کشور به نام فال "چِل سرو" معروف است.

چل سرو (Chell Sero) یا چهل سرود از جمله فال های آشنا و بسیار متداول مردم لرستان است که غالبا در شبهای طولانی سال (بویزه شب چله در زمستان) بین افراد خانواده ،اقوام و همسایگان و درمحیطی دوستانه و دسته جمعی برگزار می شود.نحوه فال چل سرو نیز بدین ترتیب است که ابتدا از جمع حاضران یک نفر بعنوان فال انداز انتخاب می کنند. فال انداز نیز به نوبه خود چهل دانه تسبیح یا چهل دانه گردو یا چهل دانه سنگ ریزه انتخاب و آماده می کند و با نام خدا و پیامبر و امام علی فال را شروع می کند .

حاضرین که دایره وار نشسته اند به نوبت هر کدام یک یا دو کلمه از مصراع اول یک بیت شعر را که در نظر دارند قرائت می کنند، مثلا از بیت : هر صو و سحر بانگ خروسان شوره تلمیت بار تازه عروسان،یا می توانند تنها بگویند هر صو وسحر ،سپس فال انداز نیز پس از قرائت هر بیت یکی از دانه های تسبیح ( یا یکی از چهل شی از قبل آماده شده ) را جدا می کند . بعد دومین نفر از یکی از بیت های چهل سرود مثلا :خدا برسان روزی قلیانم تماکو فروش بکه مهمانم یا می تواند فقط دو کلمه اول بیت را ( خدا برسان ) بگوید .

پس از خواندن تک بیتی ها ،هم کسی که نیت نموده و هم حاضران در جلسه از معنی و مفهوم آن و جواب خوب یا بد بودن فال مطلع می شوند.بعنوان نمونه نتیجه نیت و فال در مصرع اول تک بیتی: هر صو و سحر (نیک) و بیت، خدا برسان روزی قلیانم (بد) قلمداد می گردد ،زیرا در بیت اول بحث از نوعروسان است و در بیت دوم بحث تنباکو و قلیان است که بیشتر در مراسم عزاداری موارد مصرف دارد.شعرخوانی تا چهلمین بیت ادامه می یابد، چهلمین بیت چون آخرین بیت و نتیجه و جواب فال است حتما بایستی بطور کامل قرائت شود.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

چل سرو و چنه چنه ؛ چهل سرود و چیستان

  • ناشر: افلاک
  • کد کتاب: 100474 - 89/7
  • موجودی: در انبار
  • 300,000ریال
  • 240,000ریال

برچسب ها: علیمردان عسگری, لرستان, اقوام ایرانی, اقوام لر, فرهنگ توده, فولکلور, تاریخ فرهنگی ایران, ضرب المثل, کتاب چل سرو و چنه چنه ؛ چهل سرود و چیستان