كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
چشم اندازهای معنوی و فلسفی اسلام ایرانی ؛ دو جلدی

چشم اندازهای معنوی و فلسفی اسلام ایرانی 

نویسنده: هانری کربن
مترجم: انشاءالله رحمتی
ناشر: سوفیا
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 1355
اندازه کتاب: رقعی سلفون - سال انتشار: 1391 - دوره چاپ: 1


مروری بر کتاب 

مجموعه  اسلام ایرانی، حاصل بیش از بیست سال پژوهش نویسنده درباره ابعاد معنوی و فلسفی اسلام است آنگونه که بر ذهن و ضمیر ایرانی پدیدار شده است. این اثر نه فقط دستاورد تتبعات و تاملات عالمانه در متون، بلکه ره آورد تجربه ژرف نویسنده از عوالم معنوی ایرانیان و ارتباط و جودی کم نظیری است که با آن عوالم برقرار داشته است. در جلد نخست، معنویت تشیع دوازده امامی را از همین منظر بررسی می کند و نشان می دهد که چگونه این مذهب میتواند کمال دین نبوی مبتنی بر پدیدار کتاب قدسی باشد.

هانری کربن، به‌عنوان یکی از شرق‌پژوهانی که به تعبیری چونان «زائری غربی» در پی گمشده شرقی خویش بوده است، ازجمله متفکرانی است که با قرائت‌هایی نوین از حکمت و عرفان اسلامی سعی در معرفی دیگرگونی از اسلام و معرفت ایرانی داشته و به انصاف باید گفت که در این تلاش مأجور او سهم بسزایی در شناساندن گنجینه معارف اسلامی و شیعی به جهانیان داشته است.
 اما ازجمله کتاب‌هایی که میراث این دانشمند فرزانه برای مردمان بعد از خودش محسوب می‌شود مجموعه 4 جلدی اسلام ایرانی است که به شهادت بسیاری از دانشوران از شاهکارهای این متفکر فقید به‌حساب می‌آید. این کتاب که پیش از این جلد اول آن به قلمی دیگر ترجمه شده بود، اکنون جلد دوم آن توسط مترجم فلسفه‌دان روزگار‌مان جناب آقای دکتر انشالله رحمتی ترجمه و روانه بازار شده است.

جلد دوم مجموعه اسلام ایرانی با عنوان «سهرودی و افلاطونیان پارس» به معرفی سهروردی و فلسفه اشراق او اختصاص یافته است و به تعبیر مترجم کتاب - که پیش از این نیز ترجمه چندین کتاب مهم دیگر کربن را در کارنامه خود دارد - در این اثر هانری کربن به بازخوانی آثار سهروردی آنچنان پرداخته که خود سهروردی آثار پیشینیان خویش را بازخوانی می‌کرده است و کربن در این کتاب تنها دستاورد تتبعات و تاملات خویش در متون را عرضه نکرده بلکه به نوعی این نوشتارها دستاورد تجربه ژرف نویسنده از عوالم معنوی ایرانیان و ارتباط وجودی‌ای است که این مقاله فرانسوی با آن برقرار کرده است. بر این اساس در این جلد، کربن در پی تبیین حکمت اشراق سهروردی و طرح وی در زمینه احیای حکمت پارسیان باستان و تلاقی شاخه‌های اصیل شجره حکمت نبوی در سهرودی و دیگر حکیمان اشراقی است.

فهرست

جلد اول : تشیع دوازده امامی

*فصل اول: تشیع و ایران زمین
*فصل دوم: مفهوم و معنای تشیع دوازده امامی
*فصل سوم: پیکار معنوی تشیع
*فصل چهارم: پدیدار کتاب قدسی
*فصل پنجم: طریقت باطن و تأویل
*فصل ششم: نبوت و امامت
*فصل هفتم: معنای امام در معنویت شیعی

جلد دوم : سهروردی و افلاطونیان پارس

*فصل اول: طرح عظیم همه عمر سهروردی
*فصل دوم: حکمت اشراقی
*فصل سوم: نور جلال (خورنه) و فرشته شناخت مزدیسنا
*فصل چهارم: نور جلال و جام مقدس
*فصل پنجم: رساله عقل سرخ و حماسه عرفانی ایران زمین
*فصل ششم: قصه غربت غربی و حماسه عرفانی
*فصل هفتم: سنت اشراقی

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

چشم اندازهای معنوی و فلسفی اسلام ایرانی ؛ دو جلدی

  • ناشر: سوفیا
  • کد کتاب: 80050 - 111/7
  • موجودی: در انبار
  • 970,000ریال
  • 750,000ریال

برچسب ها: هانری کربن, انشاءالله رحمتی, فلسفه اسلامی, فلسفه شیعه, حکمت اشراق, سهروردی, شیعه, کتاب چشم اندازهای معنوی و فلسفی اسلام ایرانی