منو
سبد خرید

چشم اندازهای اسطوره

چشم اندازهای اسطوره
موجود نمی باشد
چشم اندازهای اسطوره
0 ریال
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • مدل: 115633 - 83/1
  • وزن: 0.33kg
  • UPC: 9

چشم اندازهای اسطوره 

نویسنده: میرچا الیاده
مترجم: جلال ستاری
ناشر: توس
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 220
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1362 - دوره چاپ: 1

کیفیت : درحد نو ~ نو

 

مروری بر کتاب 

اسطوره ها همواره نقشی اساسی در زندگی بشر داشته اند. چه در گذشته و چه امروز ، که اسطوره ها به دلیل تغییرات به وجود آمده در جهان و ملت ها بدل به اسطوره های دیگرگون شده اند ، اسطوره ها روایتگر اندیشه های یک قوم و مردم یک سرزمین و بازتابی از معیشت و بخشی از تاریخ آنان بوده است.

 اهمیت «اسطوره زنده» بیش از نیم قرن است که دانشمندان مغرب زمین،تحقیق درباره اسطوره را،از منظری که آشکارا با دیدگاه علمای قرن 19 تفاوت دارد،آغاز کرده اند.آنان به جای آنکه همچون اسلافشان،اسطوره را به معنای معمول کلمه،یعنی به مفهوم fable.invention.fiction بگیرند و مورد بررسی قرار دهند؛آنرا به همان معنی که در جوامع کهن یا عتیق فهم و مراد میشود...

این که بتوان تعریفی مشخص و همگانی از اسطوره بیان کرد ، کار مشکلی است. اسطوره از دیرباز تعاریف گوناگونی داشته است. اما یکی از این تعاریف ، تعریف میرچا الیاده اسطوره شناس و دین پژوه رومانیایی است اسطوره نقل کننده ی سرگذشتی قدسی و مینوی است ، راوی واقعه ایست که در زمان اولین ، زمان شگرف بدایت همه چیز رخ داده است.

به بیانی دیگر اسطوره حکایت می کند که چگونه از دولت سرو به برکت کارهای نمایان و برجسته ی موجودات مافوق طبیعی ، واقعیتی ، چه کل واقعیت : کیهان ، یا فقط جزئی از واقعیت : جزیره ای ، نوع نباتی خاص سلوکی و کرداری انسانی ، نهادی ؛ پا به عرصه ی وجود نهاده است. بنابراین اسطوره همیشه متضمن یک «خلقت» است ، یعنی می گوید چگونه چیزی پدید آمده، موجود شده ، و هستی خود را آغاز کرده است.

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
بد خوب