دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

چرخدنده

چرخدنده 

نویسنده: ژان پل سارتر
مترجم: روشنک داریوش
ناشر: روشنگران و مطالعات زنان
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 207
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1393 - دوره چاپ: 3

 

مروری بر کتاب

فیلمنامه

این اثر سال ۱۹۴۶ به عنوان یک فیلم نامه نوشته شد اما هیچ گاه به جامه ی فیلم در نیامده است.این اثر سال ۱۹۶۹ به همت خود سارتر و ژان مرکور (کارگردان و مدیر تئاتر)در افتتاح مجدد تئاتر شهر پاریس-در سال ۱۹۷۰- اجرا شده است. این اثر با دست های آلوده (۱۹۴۸) متفاوت است اما به اشتباه چرخدنده را نام تازه آن میدانند. یکی از اهداف سارتر از نگارش این فیلمنامه آنگونه که در مصاحبه اذعان کرده است، انتقال روش جدیدی در به نمایش گذاشتن گذشته بر روی پرده سینما است.

موضوع داستان

داستانی خیالی از یک انقلاب خیالی در مکانی خیالی احتمالاً در یکی از کشورهای امریکای لاتین در زمانی نامعلوم است. حکایت یک انقلاب برباد رفته و بس آرزوهای تباه شده. سارتر در «چرخ‌دنده» این سؤال اساسی را مطرح می‌کند که در رهبری انقلابی و رهبری سیاسی، چه کس یا کسانی دست‌هایشان آلوده می‌شود و چه کسانی با دست‌های پاک باقی می‌مانند؟
جواب او این است: آن کس که وارد عرصه عمل می‌شود، خواسته یا ناخواسته آلوده می‌شود و تنها آنان که هیچ کاری نمی‌کنند پاک خواهند ماند؛ و البته در متن به این واقعیت می‌رسیم که در جهان سوم و کشورهای تحت نفوذ کشورهای قدرتمند، راه ها لاجرم به یک جا منتهی خواهد شد و تکرار انقلاب هم دور تسلسل ایجاد و خروجی جز همان که بود در پی نخواهد داشت و تنها آنها که راس امور هستند تغییر خواهند نمود.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات