دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

چرا مسیحی نیستم

چرا مسیحی نیستم

نویسنده: برتراند راسل
مترجم: روح الله عباسی
ناشر: روز
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 108
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1347 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : 

 

مروری بر کتاب 

مقالاتی چند راجع به مذهب و موضوعات مربوط به آن

...این کلمه در عصر ما بوسیله عده زیادی از مردم به مفهوم بسیار مبهمی به کار می ورد. بعضی ها معتقدند مسیحی کسی است که زندگی پارسایانه ای داشته باشد. بدین مفهوم گمان می کنم در تمام فرقه ها و در تمام مذاهب تعدادی مسیحی بتوان یافت...

در این کتاب مجموعه‌ای از مقالات راسل درباره دین و موضوعات دیگر مربوط به دین را می‌خوانید. او در این کتاب مسیحیت معرفی‌شده از سوی کلیسا را به نقد می‌کشد. راسل اخلاقی را که از سوی کلیسا تبلیغ شده، نگران‌کننده می‌داند و این کار را با آموزش مدرن در تقابل می‌بیند. تمام این تلاش‌ها برای کوتاه کردن دست مسیحیت از قدرت‌های سیاسی است. قدرتی که باعث بسیاری از جنایات در تاریخ بشری است.

"راسل" با تعریف مسیحیت کلیسایی شروع می کند و توضیح می دهد که چرا به خدا و جاودانگی ایمان ندارد و فکر نمی کند که مسیح بهترین و خردمندترین انسان ها بود. او برخی از استدلال های منطقی را برای وجود خدا در نظر می گیرد و به مواردی درباره الهیات مسیحی می پردازد و در نهایت از نظریه داروین حمایت می کند. وی همچنین نسبت به وجود تاریخی حضرت عیسی ابراز تردید می کند و اخلاق دین محور را که از نظر وی ، عمدتا مبتنی بر ترس است زیر سوال می برد.

برتراند آرتور ویلیام راسل، سومین ارل راسل زادهٔ ۱۸ مه ۱۸۷۲ و درگذشتهٔ ۲ فوریه ۱۹۷۰ ، فیلسوف، منطق‌دان، ریاضی‌دان، مورخ، جامعه شناس و فعّال صلح‌طلب بریتانیایی بود که در قرن بیستم می‌زیست.راسل یکی از پیشتازان فلاسفه در قرن بیستم محسوب می‌شود و «جنبش مخالفت با آرمان‌گرایی» را در اوایل قرن بیستم رهبری می‌کرد. از وی به همراه گوتلوب فرگه و لودویگ ویتگنشتاین، به عنوان بنیان‌گزاران فلسفهٔ تحلیلی یاد می‌گردد.

برتراند راسل یک فعال ضدجنگ و مخالف امپریالسم بودکه به دلیل عقاید صلح‌طلبانه‌اش در طول جنگ‌جهانی اول، از دانشگاه اخراج و به زندان افتاد.او مخالف آدولف هیتلر، منتقد تمامیت‌خواهی استالین، معترض درگیری آمریکا در جنگ ویتنام و همچنین از حامیان خلع‌سلاح هسته‌ای بود. وی در سال ۱۹۵۰، به پاس «آثار متعدد در حمایت از نوع‌دوستی و آزادی اندیشه»، برندهٔ جایزهٔ نوبل ادبیات گردید.

کتاب چرا من مسیحی نیستم، متن سخنرانی‌ای است که برتراند راسل در ۶ مارس ۱۹۲۷ در انجمن ملی غیرمذهبیان در شمال لندن ایراد کرد که به صورت جزوه‌ای در همان سال چاپ شد و پس از ویرایش پائول ادوارد، ویراستار کتاب‌های راسل، به شهرت بیش‌تری رسید.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات