دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

چاپ چهل و چهارم چند داستان کوتاه برای بخاری

چاپ چهل و چهارم چند داستان کوتاه برای بخاری
درحال حاضر موجود نمی باشد
چاپ چهل و چهارم چند داستان کوتاه برای بخاری
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 151354 - 104/3
  • وزن: 0.20kg
0 ریال

چاپ چهل و چهارم چند داستان کوتاه برای بخاری

نویسنده: عباس رزیجی
ناشر: دایره سفید
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 60
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1399 - دوره چاپ: 1


مروری بر کتاب

مجموعه داستان

در اولین مواجهه با کتاب عباس رزیجی، عنوان کتاب جلب نظر می‌کند: «چاپ چهل وچهارم چند داستان کوتاه برای بخاری». همین عنوان می‌تواند احتمالا نویددهنده این باشد که با اثری متمایز و متفاوت روبه‌رو هستیم. عناوین جذاب هستند و حالا نوبت خواندن آثار است. با خواندن یکی دو داستان اول مجموعه، خواننده تقریبا خودش را قانع خواهد کرد که این کتاب را با سایر کتاب‌های حوزه ادبیات داستانی اصلا قیاس نکند. حتی شاید در ابتدا گیج بشود که این‌جور داستان‌ها را چگونه باید تحلیل کرد؟ با منطق ادگار آلن پویی؟ با شیوه کلاسیک ارسطویی؟
 خیر!

شیوه تحلیل این داستان‌ها کاملا متفاوت است. داستان‌ها یک جور کلاژ غبطه‌برانگیز از زمان و مکان و آدم و رخداد است. البته نیت نویسنده از این درهم آمیختگی خیال و واقعیت، صرفا مرعوب کردن مخاطب نیست. با کمی دقت می‌توان لایه‌های زیرین اثر را دریافت. هر چند خواننده عام هم با مطالعه این کتاب، درک و تجربه لذت‌بخشی خواهد داشت.
در این اثر، ما مدام با کلمات ساده و روان برخورد می‌کنیم اما ترکیب همین کلمات ما را به درک متفاوت و شگفت‌انگیزی سوق می‌دهد.

رنگ‌آمیزی کلمات در حد چشم‌گیری است. البته نویسنده نمی‌خواهد صرفا با چیدمان کلمات به‌صورت نمایشی و تزیینی هنرنمایی کند. شخصیت نویسنده را می‌توان از لابه‌لای کلمات و مفاهیم پیدا کرد. به‌عبارتی نویسنده خودسانسوری نکرده است و همین عاملی است برای جذابیت بیشتر اثر.
دایره لغاتی فراوان در کتاب مشهود است. نثر، ساده و روان و طبیعی است در عین حال ذات اثر پر از مفاهیم چند لایه و تودرتو است.

یکی از داستان‌های بامزه و جذاب این مجموعه داستان: «خر درمانی یا ده دلیل برای لذت بردن از زندان» است. داستان در مورد شخصیت کاریزماتیکی است به نام عظیم، معروف به عظیم پلنگ. عظیم بیماری برص دارد و همیشه از بچگی ایده‌های عجیب برای پول درآوردن داشته است. به دانشگاه رفته و همیشه دلش می‌خواهد کاری کند که زندگی آدم‌های دیگر هم تغییر پیدا کند. به حومه تهران می‌آید و باغی ششصد متری اجاره می‌کند. سه تا خر می‌خرد و کار و کاسبی متفاوتی ابداع می‌کند: خر درمانی!

مردم به باغ عظیم پلنگ می‌آیند و خرها را بغل می‌کنند و انرژی مثبت می‌گیرند. آوازه کار عجیب عظیم به اروپا می‌رود و مشهور می‌شود. حالا باید یار کمکی بگیرد. دوستش عبدالامیر را فرا می‌خواند و او هم به کمکش می‌آید. بعد از مدتی به‌دلیل اختلاف‌نظر درگیر می‌شوند و عظیم دوستش را می‌کشد.

عظیم به زندان می‌افتد و آنجا حالا نوبت این است که عظیم پلنگ به خودش بیندیشد و فکر کند در این چاردیواری هم آیا می‌شود فکر جدیدی خلق کرد؟ انسان بدون ایده، انسان نیست انگار. به خودش می‌گوید: می‌توان مردم افسرده ساکن زندان را به زندگی امیدوار کرد؟
شروع می‌کند به درس دادن. اما زندانی‌ها بی‌حوصله‌تر از این حرف‌ها هستند. بعد به این نتیجه می‌رسد که مهم‌ترین کار این است که آن‌ها را به زندگی امیدوار کند و این‌که «چطور تو زندان زندگی کنن و از اونجا لذت ببرن»....

...ایران می ترسد و از کوچه آن طرف تر نمی رود. پایش را آن سوی درِ نیست شده نمی گذارد و بر می گردد . کوچه دردار را برمی گردد تا به پنجره ای می رسد که از داخل آن می شود تا انتهای حیات را ببیند. خم می شود. خاک روی شیشه را می گیرد. داخل خانه را نگاهی می اندازد. خودش را میان تایرهای کهنه ی نادر می بیند. ایران خانم را می بیند که سرش را در سطل چسب چوب کرده و بی اراده بو می کشد. تا شصت می شمرد. هنوز ریاضی را یادش مانده. تا شصت می شمرد و ایران سرش را بالا نمی آورد .

دستی به گوشت شل شده ی پستان هایش می کشد و دوباره با ترس به تماشای خودش می نشیند. پیکان پستانش را با بیرحمی می فشرد تا بفهمد که کدام راست می گوید. ایران کوچه یا ایران خسته ی داخل خانه. دردی در سینه نمی فهمد و همین برایش ترسناک است. ترسی به اندازه ی تنهایی هفته های رفته ای که سرش را پر کرده بود از آدم های الکی و قصه های ساختگی.


فهرست

کوچه درد دار ، داستانی در زمان حال ساده
موش مرده بازی
یک تن بت برای زایمان زبان انگلیسی
خردرمانی یا ده دلیل برای لذت بردن از زندان
عروسی در ماتحت مراد مادر مرده
از میان نوشته های ابریشم ، دختر خان
یک تن تب برای زایمان زبان انگلیسی
و ...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات