کتاب چامه ها فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب ادبیات قدیم،اساطیر،فرهنگ انتشارات معین

چامه ها

نویسنده: هوراس
مترجم: میرجلال الدین کزازى
ناشر: معین
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 223
اندازه کتاب: وزیری سلفون - سال انتشار: 1391 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

شناخته‌ترین و شورانگیزترین یادگار هوراس، چامه‌های اوست که رامش سروده‌هایش را دربردارد. چامه‌ها جنگی از سروده‌های پراکنده و گسسته از یکدیگر است، گاه بلند و گاه کوتاه، در زمینه‌های گوناگون که در چهار دفتر سامان داده شده‌اند. این دفترها از چامه‌های پرشور رزم‌نامه‌وار میهنی تا مهر سروده‌ها و چامه‌هایی را که سخنور در آن‌ها از آزمون‌ها و رخدادهای زندگی‌اش سخن در میان آورده است، دربرمی‌گیرد.

هوراس با نام کامل کوینتوس هوراسیوس فلاکوس (۶۵-۸ ق. م) از شاعران سرشناس رومی است.در دهکده و نوزیا در آپولیا بدنیا آمد ظاهراً پدرش برده آزاد شده‌ای بود که به ماهی فروشی یا تحصیلداری مالیاتی اشتغال داشت و برای فرزند خویش وسائل تحصیل معانی و بیان را در رم و فلسفه را در آتن فراهم کرد.

هوراس در ۲۵ سالگی با ویرژیل آشنا و به مسناس معرفی شد و بعد از مدتی دربه‌دری و فقر در ۴۵ کیلومتری رم به امر مسناس مزرعه‌ای به او داده شد.

هوراس از شیوه‌های شعری و افکار شاعران یونانی سود فراوان می‌جست و در اشعارش از زندگی زودگذر و از خیالات دور و دراز هوس‌آلود جاهلانه سخن می‌گفت و درباره عشق و شراب، دین و دولت، مرگ و زندگی نیز مضامین جالب آورده‌است.

اشعار هوراس و شاعرن معاصر او چندان با شکوه و فیلسوفانه و متصف به صنعت سهل و ممتنع است که شور و ظرافت از آنها پرتو افکنی می‌کند حتی این شکوه در قصاید نیز به چشم می‌خورد.

به امر آگوستوس (اوگوستوس) هوراس منظومه‌ای در وزن هشت هجائی پرداخت که در آن همچون فیلسوفی درباره خدا، بشر و غیره سخن می‌گوید.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

چامه ها

  • ناشر: معین
  • کد کتاب: 91608 - 97/2
  • موجودی: در انبار
  • 150,000ریال
  • 120,000ریال

برچسب ها: هوراس, میرجلال الدین کزازى, شعر رومی, اساطیر روم, شعر یونانی, اساطیر یونان, ادبیات قدیم, کتاب چامه ها