منو
سبد خرید

چالشهای دین و مدرنیته

چالشهای دین و مدرنیته
درحال حاضر موجود نمی باشد
چالشهای دین و مدرنیته
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 108771 - 50/1
  • وزن: 0.30kg
  • UPC: 31.5 = 38
0 ریال

چالش های دین و مدرنیته

نویسنده: حسین سراج زاده
ناشر: طرح نو
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 206
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1384 - دوره چاپ: 2

 

مروری بر کتاب

مباحثی جامعه شناختی در دینداری و سکولار شدن

یکی از موضوعات محوری در مباحث جامعه شناسی دین "سکولار شدن" بوده است که بسیاری آن را پی آمد غیرقابل اجتناب مدرنیته و عقلانی شدن امور می شناسند . از طرفی، جهان مدرن شاهد جنبش های ضد سکولار هم بوده است در نتیجه، بین سنت، که عمدتا جلوه هایی دینی دارد، و مدرنیته، که فرایند سکولار شدن جلوه ای از آن است، تعامل و چالش های مداومی جریان دارد.

انقلاب اسلامی ایران معمولا به عنوان پدیده ای بر خلاف جهت سکولار شدن تعبیر و تفسیر شده است. از دیگر سو، گفتگوهایی در مورد سکولار شدن دین به خاطر ورود در عرصه سیاست و سست شدن ارزش ها و باورهای دینی در بین نسل جدید مطرح بوده است. این چالش های نظری و عملی، گفتگو درباره سکولار شدن و دینداری را به یکی از محوری ترین موضوعات در بین صاحب نظران اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و دینی تبدیل کرده است و به نظر می رسد این موضوع تا سال ها همچنان از دغدغه های اصلی آنان باشد.

مقاله هایی که در این کتاب گرد آمده اند، هر یک به نوعی ناظر به موضوع دینداری و سکولار شدن هستند. بخش نخست کتاب معطوف به مباحثی درباره جنبه های نظری و تعاریف این مفاهیم است. بخش دوم، مشتمل بر مقاله هایی است ک بر اساس شواهد و فرایندهای اجتماعی خاص، به صورت مستقیم و یا غیر مستقیم، نظریه سکولار شدن را می آزمایند و یا این نظریه را برای توضیح فرایندها و پدیده های خاصی به کار می برند.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات