دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

چارلز داروین و میراث او

چارلز داروین و میراث او

نویسنده: پیتر باولر
مترجم: حسن افشار
ناشر: نشر مرکز
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 244
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1380 - دوره چاپ: 1


مروری بر کتاب

مصور

اين كتاب آميزه اي است از زندگينامه ي فردي و تاريخ فرهنگي ، و زندگي داروين را در متن اوضاع فكري و فرهنگي اروپاي سده ي نوزدهم بررسي ميكند .نشان داده مي شود كه داروين نخستين كسي نبود كه به طرح و اشاعه ي انديشه هاي تكاملي پرداخت و انديشه ي تكاملي اين دوره نيز زير سلطه ي مفهوم انتخاب طبيعي او نبود .   

در این کتاب شرح مختصری از زندگی و اندیشه‌های زیست‌شناسی، همچنین زمینه‌های اجتماعی رشد تکامل‌گرایی چارلز داروین ( 1809 1882) به دست داده می شود . چارلز داروین یکی از نامی‌ترین اندیشمندانی است که تاثیرات فراوانی هم بر دانشمندان علوم طبیعی و علوم اجتماعی گذاشته است .

داروین را با این نظریه که : کلیه موجودات زنده دنیای مشترکی دارند می‌شناسند . او در کتاب پیدایش انواع  ، با طرح ساز و کار انتخاب طبیعی، برای این نظریه اعتبار عملی دست و پا کرد و با تلاش‌های "هنری هاکسلی "نظریه تکامل و بقای اصلح او گسترش یافت . نظریات وی در زمان حیاتش مخالفان و موافقان بسیاری یافت تا جایی که برخی مخالفان وی کلیسا او را تکفیر کردند .

نظریه تکامل و ارتباط آن با وجود نظم و تدبیر در طبیعت، در تفکر غربی هنوز هم از بحث‌های مطرح به شمار می‌رود. برای بسیاری از ما شنیدن نام چارلز داروین مترادف با نظریه فرگشت یا تکامل و انتخاب طبیعی است.تمامی موجودات زمین در طول زمان در فرآیندی مستمر، تحول پیدا کرده اند که به این چرخه فرگشت می‌گویند.

چارلز داروین تئوری تکامل را مطرح و پروراند و به صورت کتاب اصل انواع تدوین کرد که این مجموعه در ۱۸۵۹ میلادی منتشر شد. همچنین داروین با کتاب محبوب خود با نام سفر بیگل در محافل علمی به‌ خوبی شناخته‌ شد و ستایش دانشمندان در زمینه‌ زمین‌شناسی و زیست‌شناسی را برانگیخت. او در ۱۸۷۱ کتاب بعدی خود موسوم به تبار انسان را منتشر کرد. تکامل می‌گوید: این ظرفیت وجود دارد که مسیر تهاجمات زیستی را تغییر دهد، هرچند این قبیل تغییرات به وسیله آزمایش‌ها کشف نشده باقی می مانند.

اَعمال حیاتی، پروسه های منطقی حفظ حالت زنده هستند و هرگونه انحراف از مَشی منطقی آنها، کمابیش منجر به بروز اختلال در سیستم و حذف حالت زنده می‌شود. سیستم‌های زنده به لحاظ اجرای اعمال حیاتی معیوب، حسب درجه  نقص در پروسه های حیاتی، در برخورد با نیروهای تکاملی حذف شده و یا از تاثیر در روند تکامل منع می شوند. شواهد علمی این نظریه را که حیات روی زمین فرگشت یافته و تمام گونه‌ها جد مشترکی دارند را تایید می‌کند.

داروین در کتاب خود می نویسد: هر کاری که بشر می‌کند جلوه‌ای از انتخاب طبیعی است. بنابراین انسان نیز آگاهانه از عملکرد دیگر موجودات در طبیعت الگوبرداری می‌کند؛ به عبارت روشن‌تر چون انسان نیز موجودی طبیعی است الگوی رفتاری او همان الگوی موجودات طبیعی است. بنابراین ‌کاری‌های احساساتی نظیر حمایت از ضعفا، بیماران و آسیب دیدگان در واقع مانع تراشی بر سر راه رقابت آزادانه قوی و ضعیف در طبیعت است.

موضوع مهمی که در اینجا وجود دارد این است که داروین فقط درباره اینکه موجودات دچار تکامل شده‌اند، سخن نگفت. اگر این آغاز و پایان تئوری او بود، نام داروین امروز در کتاب‌ها و تاریخ آورده نمی‌شد. وی سازوکاری را نیز برای تکامل به نام انتخاب طبیعی پیشنهاد کرد. او توضیح می‌دهد که چگونه جمعیت‌ها تکامل پیدا می‌کنند و با گذشت نسل‌ها تغییر می‌کنند به ‌صورتی که برای محیط شان مناسب‌تر شوند.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات