دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

پیکرشناسی شاهنامه فردوسی

پیکرشناسی شاهنامه فردوسی 

نویسنده: بهناز پیامنی
ناشر: زوار
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 304
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1392 - دوره چاپ: 1 

 

مروری بر کتاب 

کتاب حاضر با هدف شناساندن لایه‌های مختلف فرهنگی و اجتماعی نهفته در شاهنامة فردوسی به نگارش درآمده است. در این اثر، پس از بیان کلّیاتی دربارة جامعه‌شناسی ادبیات، موضوع تفاوت جامعه‌شناسی ادبی و جامعه‌شناسی ادبیات مطرح شده و بحث ساختار نظام اجتماعی در شاهنامه مورد بررسی قرارگرفته است. سپس، به موضوعات خانواده، ازدواج و آداب و رسوم مرتبط با آن و ... پرداخته شده و جایگاه هریک در شاهنامه مورد مطالعه قرارگرفته است.

شاهنامه اثر حکیم ابوالقاسم فردوسی توسی ، حماسه‌ای منظوم در بحر متقارب مثمن محذوف و شامل حدود ۵۰٬۰۰۰ بیت و یکی از بزرگ‌ترین و برجسته‌ترین حماسه‌های جهان است که سرایش آن سی سال به طول انجامید.

محتوای این شاهکار ادبی اسطوره‌ها ، افسانه‌ها و تاریخ ایران از ابتدا تا فتح ایران توسط اعراب در سده هفتم است که در چهار دودمان پادشاهی پیشدادیان ، کیانیان ، اشکانیان و ساسانیان خلاصه می‌شوند و به سه بخش اسطوره‌ای (از عهد کیومرث تا پادشاهی فریدون) ، پهلوانی (از قیام کاوه آهنگر تا مرگ رستم) و تاریخی (از پادشاهی بهمن و ظهور اسکندر تا فتح ایران توسط اعراب) تقسیم می‌شود.

زمانی که زبان دانش و ادبیات در ایران زبان عربی بود ، فردوسی با سرودن شاهنامه موجب زنده‌شدن و احیای زبان پارسی شد. یکی از مأخذ مهمی که فردوسی برای سرودن شاهنامه از آن استفاده‌کرد، شاهنامه ابومنصوری بود. شاهنامه نفوذ بسیاری در ادبیات جهان داشته‌است و شاعران بزرگی مانند گوته و ویکتور هوگو از آن به نیکی یاد کرده‌اند.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات