پیشه وران و زندگی صنفی آنان در عهد صفوی

پیشه وران و زندگی صنفی آنان در عهد صفوی

نویسنده: مهدی کیوانی
مترجم: یزدان فرخی
ناشر: امیر کبیر
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 312
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1392 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

جستارهایی در تاریخ اجتماعی - اقتصادی ایران

کتاب حاضر پایان نامه دوره دکتری استاد مهدی کیوانی در دانشگاه دورهام انگلستان است.جنبه های گوناگون زندگی اجتماعی پیشه وران و تشکیلات صنفی آنان در عهد صفوی موضوع اصلی پژوهش بخش مهمی از حیات شهری روزگار صفوی را روشن کند.از سوی دیگر طرح و نقد نظریه های پژوهشگران تاریخ و علوم اجتماعی درباره جنبه های مختلف حیات صنفی،تعامل پیشه وران و تشکیلات آنان با حکومت صفوی،وانع رشد اقتصادی روزگار صفوی،مولف را به دیدگاه های ویژه ای درباره این موضوع رهنمون ساخته است.

مولف متأثر از آرای متفکران قرن 19 میلادی اروپای غربی به بررسی تخصصی بخش هایی از تحولات اجتماعی این عصر پرداخته و سعی در اثبات این نظریه دارد که حکومت صفوی مانع شکل گیری اصناف قدرتمند مستقل و در نتیجه پویایی اقتصادی این دوران بود.

به دنبال انتشار این اثر حاضر در برلین،استقبال چشمگیری از سوی پژوهشگران و مراکز علمی درباره آن به عمل آمد و بسیاری از منتقدان به بررسی جنبه های مختلف آن پرداختند اینک پس از سال ها،پژوهش حاضر در موطن مولف و بستر موضوع مورد بررسی آن،اقبال انتشار یافته است. دکتر مهدی کیوانی استاد تاریخ و عضو پیشین هیئت علمی دانشگاه اصفهان است.

وی دکترای خود را از دانشگاه دورهام انگلستان با دفاع از رساله حاضر اخذ کرد و از آن پس به تدریس و پژوهش در دانشگاه اصفهان پرداخت.دکتر کیوانی پس از بازنشستگی با درجه استادی،ارتباطش را با مراکز علمی و دانشگاهی کم و بیش حفظ کرد و راهنمایی و مشاوره پایان نامه های متعد در مقطع دکترا و کارشناسی ارشد را بر عهده داشته است.همچنین میتوان به همکاری وی با دایره المعارف بزرگ اسلامی نیز اشاره کرد که چندین مدخل پر اهمیت در آن مجموعه به قلم وی فراهم آمده است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

پیشه وران و زندگی صنفی آنان در عهد صفوی

  • ناشر: امیر کبیر
  • کد کتاب: 100781 - 209/1
  • موجودی: در انبار
  • 360,000ریال
  • 295,000ریال

برچسب ها: مهدی کیوانی, یزدان فرخی, تاریخ اجتماعی ایران, تاریخ سیاسی ایران, صفویه, تاریخ صفویه, صفویان, تاریخ اقتصادی ایران, کتاب پیشه وران و زندگی صنفی آنان در عهد صفوی