كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
پیر مغان

پیر مغان 

نویسنده: ابوالقاسم پرتو
ناشر : اندیشه

زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 202
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1376 - دوره چاپ:

کمیاب - کیفیت : عالی ~ درحد نو

 

مروری بر کتاب

در این اثر، پژوهنده بر آن است به این پرسش که پیر مغان کیست؟ پاسخ دهد . مباحث کتاب در دو بخش تنظیم شده است .در بخش اول ابتدا زمینه و پیشینه‌های مغان بررسی می‌گردد، سپس فرایند دگرگونی این بحث در اشعار عطار نیشابوری و حافظ شیرازی تبیین می‌شود.مولف در بخش پایانی ذیل مبحثی با عنوان بازیافت ، پیر مغان را زرتشت معرفی می‌کند.

کلمه پیر از اصل اوستائی Paro و Parya و به معنی پیشین است. در لغت فارسی، این کلمه به معنای سالخورده، کلان سال، مسن و معمّر و شیخ، در مقابل کلمه جوان و برناست. پیر را به معنای سپیدموی نیز دانسته اند.اما پیر در اصطلاح صوفیان، به معنی پیشوا و رهبری است که سالک بی مدد آن به حق واصل نمی شود و الفاظ قطب و شیخ و مراد و ولی و غوث نزد صوفیه به همین معنی استعمال شده است.

پیر، سالک راه یافته و به مقصد رسیده ایست که مراحل سیر و سلوک عرفانی و تزکیه و تهذیب را گذرانده و آئینه دلش از همه زنگارهای ناخالصی زدوده شده و به مقامی رسیده است که باید سالکان در راه و نوسفر را در طریق معرفت حق رهبری و ارشاد کند و چون بی خبر از «راه و رسم منزلها»ی پرخطر سیر و سلوک نیست، باید که مرید، مطیع دستورات او باشد و هر آنچه را که او می گوید آویزه گوش قرار دهد و آن را به جان بنیوشد و بدان عمل کند. زیرا که بدون چنین هدایتی، سالک و مرید ره به مأمنی نخواهد برد و همانگونه که حافظ می گوید بدون دلیل راه، نمی توان در کوی عشق گام نهاد:

به کوی عشق منه بی دلیل راه قدم
که من تجویش نمودم صد اهتمام و نشد

صوفی نهاد دام و سرحقه باز کرد
بنیاد مکر با فلک حقه باز کرد

نقدها را بود آیا که عیاری گیرند
تا همه صومعه داران پی کاری گیرند

واعظان کاین جلوه در محراب و منبر می کنند
چون به خلوت می روند آن کار دیگر می کنند

گرچه بر واعظ شهر این سخن آسان نشود
تا ریا ورزد و سالوس مسلمان نشود

نقد صوفی نه همه صافی بیغش باشد
ای بسا خرقه که مستوجب آتش باشد

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

پیر مغان

  • ناشر: اندیشه
  • کد کتاب: 98176 - 116/5
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: ابوالقاسم پرتو, عرفان, عرفان پارسی, زرتشت, تصوف, ادبیات عرفانی, ادبیات تصوف, کتاب پیر مغان