دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

پیر سبزپوش

پیر سبزپوش
نویسنده: محمد ابراهیم باستانی پاریزی
ناشر: کوروش
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 510
اندازه کتاب: رقعی جلد سخت روکشدار - سال انتشار: 1374 - دوره چاپ: 1
کمیاب - کیفیت :  نو

مروری بر کتاب

استاد باستانی پاریزی کتاب‌های تاریخی جالبی دارند، که برعکس اکثر کتب تاریخی دیگر ابداً خشک و خسته‌کننده نیست. به چند دلیل

1-استاد باستانی خودش را محدود به یک موضوع نمی‌کند و در کنار موضوع اصلی هرجا به نکته‌ی دیگری برسد گریزی به موضوعات دیگر می‌زند به صورتی که گاهی موضوع فرعی از اصلی گسترده‌تر می‌شود. معروف است که بسیاری از صفحات کتاب‌های ایشان پاورقی‌اش از متن اصلی بیشتر است (حتی ممکن است چند صفحه فقط پاورقی باشد). البته بعضی افراد نیز، این شاخه به شاخه پریدن‌ها را دوست ندارند، اما به نظر من جالب است.

2-استاد حس طنزی دارند که به کتاب رنگ و بوی دیگری می‌دهد و خواندن آن را دلپذیر می‌کند.

3-ایشان خودشان هم شاعرند و ضمن آوردن اشعار خودشان در بین مقالات ، در متن کتاب، هرجا احتیاج بوده از شعر شاعران معروف و گاه ناشناخته استفاده کرده‌اند که خود گنجینه‌ای است از اشعار نغز و دلپذیر.

بر خلاف عمده ی کتاب ‌های تاریخی که نثری سرد و سنگین دارند ، بیشتر نوشته‌ های تاریخی باستانی پاریزی پر از داستان‌ ها و ضرب ‌المثل‌ها و حکایات و اشعاری است که خواندن متن را برای خواننده آسان ‌تر و لذت ‌بخش ‌تر می ‌کند . به علاوه کتاب ‌های باستانی پاریزی معمولاً پاورقی ‌های بسیار مفصلی دارند که گاهی از خود متن هم مفصل ‌تر است .

اولین کتاب باستانی پاریزی پیغمبر دزدان نام دارد که شرح نامه‌های طنزگونه ی شیخ محمدحسن زیدآبادی است و برای اولین بار در سال ۱۳۲۴ در کرمان چاپ شده‌ است. این کتاب تاکنون به چاپ شانزدهم رسیده‌ است. وی تاکنون بیش از شصت عنوان کتاب تألیف و یا ترجمه کرده‌ است. کتاب‌ های باستانی پاریزی برخی شامل مجموعه ی برگزیده‌ ای از مقالات وی هستند که به صورت کتاب جمع‌ آوری شده‌ اند و برخی از ابتدا به عنوان کتاب نوشته شده‌اند. از میان نوشته‌ های او، هفت کتاب با عنوان «سبعه ی ثمانیه» متمایز است که همگی در نام خود عدد هفت را دارند، مانند خاتون هفت قلعه و آسیای هفت سنگ. بعداً کتاب هشتمی با عنوان هشت‌ الهفت به این مجموعه ی هفت‌تایی اضافه شده‌ است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.
برچسب ها: کتاب پیر سبزپوش

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات