كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 كد 139902 با تخفيف پنج درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان خرداد ماه جاری تقديم مي گردد.
پیدایش و انتشار حیات در عالم

پیدایش و انتشار حیات در عالم

نويسنده: آ. اي. اوپارين
مترجم: نورالدين فرهيخته
ناشر: دهخدا
زبان كتاب: فارسي
تعداد صفحه: 232
اندازه كتاب: رقعی سلفون - سال انتشار: 1343 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت :  در حد نو


مروری بر کتاب

شگرف‏‌ترین جنبه تکامل(فرگشت) حیات بر روی زمین، سرعت انجام پذیرفتن آن است. روش‌های گوناگون رادیواکتیو-ایزوتوپ،که برای تعیین عمر سنگ‌های آسمانی‏(شهاب سنگ. شخانه) به کار گرفته‏ شده،ت قریبا رقم ۴۶۰۰ میلیون‌سال را به دست می‏‌دهند. چنانچه‏ فرض کنیم خورشید، سیاره‏‌ها، شهاب‌سنگ‌ها و مواد دیگر موجود در منظومه شمسی، تماما از همان توده غبار اولیه و تقریبا به طور همزمان تشکیل شده باشند، آن‌گاه که می‏‌توان عمر زمین را هم ۴۶۰۰ میلیون‌سال دانست.

بخش بزرگی از سرگذشت زمین در ابتدای‏ پیدایش آن، به واسطه‌ی رخدادهای بعدی محو شده است. برخی از قدیمی‌ترین سنگ‏‌های‏ ته‏‌نشستی شناخته‏ شده،در ته‏‌نشست‌های فیگ‏تری Figtree و اون‏فرواخت Onverwacht در افریقای جنوبی، به ترتیب ۳۲۰۰ و ۳۴۰۰ میلیون‌سال عمر دارند. هر دو ته‏‌نشست‏ محتوی سنگواره‏‌های ریز شبه‏‌باکتری هستند و ظاهرا کمی بیش از یک میلیارد سال‏ پس از تشکیل سیاره‌ی ما، بر روی آن ظاهر گشته‏‌اند. همچنین، تا پیدایش یاخته‏‌های هسته‏‌دار و نیز تا پیدایش زیست‌مندان پریاخته، بیش از دو برابر این مدت زمان طول کشیده‏ است.


فهرست

 
وسعت پهنه حيات 
مبارزه ميان ايده اليسم و ماترياليسم 
مفاهيم مكانيكي و ديالكتيكي حيات
وسعت پهنه حيات 
مبارزه ميان ايده اليسم و ماترياليسم
مفاهيم مكانيكي و ديالكتيكي حيات
و...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

پیدایش و انتشار حیات در عالم

  • ناشر: دهخدا
  • کد کتاب: 104895 - 108/2
  • موجودی: در انبار
  • 700,000ریال

برچسب ها: آ. اي. اوپارين,  نورالدين فرهيخته, پیدایش جهان, علمی عمومی, فرگشت, تکامل, کیهان شناسی ستاره شناسی, کتاب پیدایش و انتشار حیات در عالم