کتاب پژوهش در کیش و اسرار میترا فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب ادبیات قدیم،اساطیر،فرهنگ انتشارات میترا

پژوهش در کیش و اسرار میترا

نویسنده: آمده گاسکه
مترجم: جلال ستاری
ناشر: میترا
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 170
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1390 - دوره چاپ: 1 

 

مروری بر کتاب 

مِهر، میترا یا میثره از ایزدان باستانی هندوایرانی پیش از روزگار زرتشت است، که معنی عهد و پیمان و محبت و خورشید نیز می‌دهد. نماد او خورشید می‌باشد. پس از ظهور زرتشت یکی از ایزدان یا فرشتگان آیین مزدیسنا گردید. نیروهای طبیعت مثل خورشید و ماه و ستارگان و آتش و خاک و باد و آب مورد ستایش آریاییان بوده است.

خدایانی را هم که مظهر قوای طبیعت بوده‌اند «دئوه» می‌خوانده‌اند. در بین این خدایان برتر از همه ایندرا بوده است که اژدهاکش و پروردگار رعد و برق و جنگ به شمار می‌آمده است. این خدا با این نام در بین آریاهای ایران آن رواج را که میان هندوان می‌داشت نیافت. نزد ایرانیان ظاهراً پرستش میترا (مهر) جای آن را گرفت و ایندرا رفته‌رفته و به‌خصوص بعد از زردشت در ردیف دیوان مردود درآمد.

کتاب حاضر ، حاوی جستارهایی درباره کیش و آیین رازآمیز مهرپرستی (میتراپرستی) است. در این جستارها نحوه ورود این آیین به روم ؛ تأثیر فلسفه یونان بر این آیین ؛ ریشه‌های میتراپرستی در جهان ؛ آموزه‌های این آیین ؛ نمادهای آیین مهرپرستی ؛ نقوش حک شده یادمان‌های میترایی ؛ علل شکست میتراپرستی در برابر مسیحیت و دین اسلام و ... ، بررسی شده است.ميترا به رغم آنكه ريشه اش در سير و سياحت هاي آئين، پيوندها خورده است، باز متعلق به شرق است و شيره اي را كه مايه حياتش تا بازپسين شاخه ها بوده استو صورت جزميات و نمادها و اخلاقياتش آغشته به آن است، از شرق گرفته است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

پژوهش در کیش و اسرار میترا

  • ناشر: میترا
  • کد کتاب: 90140 - 68/5
  • موجودی: در انبار
  • 200,000ریال

برچسب ها: آمده گاسکه, جلال ستاری, آیین میترا, میتراییسم, اساطیر ایرانی, ادیان ایرانی, کتاب پژوهش در کیش و اسرار میترا