كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
پژوهش در نهاد زمان و اثبات اختیار

پژوهش در نهاد زمان و اثبات اختیار

نویسنده: هانری برگشن
مترجم: علی قلی بیانی
ناشر: شركت سهامي انتشار
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 220
اندازه کتاب: رقعی- سال انتشار: 1368 - دوره چاپ : 1

کمیاب  - کیفیت : درحد نو ~ نو

 

مروری بر کتاب

رهيافتي به نخستين داده هاي وجدان

ک‍ت‍اب‌ ح‍اض‍ر رس‍ال‍ه‌ دک‍ت‍رای‌ ن‍وی‍س‍ن‍ده‌ ب‍ا ع‍ن‍وان‌ آزم‍ای‍ش‍ی‌ درب‍اره‌ ن‍خ‍س‍ت‍ی‍ن‌ داده‌ه‍ای‌ وج‍دان‌ اس‍ت‌.
الف: بر خلاف افلاطون و پيروانش که معتقد بودند واقعيت پنهان در پس دنياي ظواهر, بي‌زمان و بي تغيير است, ملاصدرا و برگسن هر دو معتقد بودند واقعيت متافيزيکي و نهايي را بايد در آن چيزي يافت که پيوسته در تغيير است.از نظر ملاصدرا, حقيقت نهفته در پس همة ظواهر و پديده‌هاي عالم ماده, وجودي است سيال و پيوسته در حال آيند و روند, وجودي که مدام در حال حرکت و تجدد و نو شدن است.

ب) برخلاف سنت رايج فلسفي که راه دستيابي به واقعيت نهايي پنهان در پسِ ادراک حسي را عقل و تفکر مي‌داند, از نظر ملاصدرا و برگسن راه رسيدن به آن واقعيت شهود است.بعقيدة ايشان از طريق شهود (شهود حقيقت وجود در نظر ملاصدرا, و شهود حالات وجدان در نظر برگسن که حاصل آن به وجهي همان معرفت نفس است که همه جا مورد تأکيد ملاصدراست) ميسر است.

ج) از نظر هر دو فيلسوف واقعيت زمان و حرکت پيوندي ناگسستني با هم دارند, و در واقع يک چيزند که در تحليل ذهن دو مفهوم از آن انتزاع مي‌شود.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

پژوهش در نهاد زمان و اثبات اختیار

  • 200,000ریال

برچسب ها: هانری برگشن, علی قلی بیانی, فلسفه اجتماعی, جبر و اختیار, وجدان, روانشناسی اجتماعی, کتاب پژوهش در نهاد زمان و اثبات اختیار