منو
سبد خرید

پژوهش در نام شهرهای ایران

پژوهش در نام شهرهای ایران
-15 %
پژوهش در نام شهرهای ایران
  • موجودی: موجود
  • مدل: 130016 - 18/2
  • وزن: 1.00kg
1,700,000 ریال
2,000,000 ریال

پژوهش در نام شهرهای ایران

نویسنده: ایرج افشار
ناشر: روزنه
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 654
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1382 - دوره چاپ: 2

 

مروری بر کتاب

این کتاب حاصل سال‌ها بررسی و پژوهش کتابخانه‌ای و میدانی با بهره‌گیری از روش‌های علمی است که با غور و ژرف‌اندیشی در منابع معتبر تاریخی و جغرافیایی رومی، یونانی و اسلامی به آشکار ساختن بخشی از گذشته تاریخی، جغرافیایی، اجتماعی و سیاسی شهرهای ایران پرداخته است.

این اثر همچنین درباره جایگاه جغرافیایی ایران در جهان، خاستگاه ایرانیان و ریشه‌یابی نام ایران و نام شهرهای ایران بر اساس حروف الفبا مطالعه و بررسی شده و موقعیت و طول و عرض جغرافیایی هر شهر بیان شده و در ادامه به بهره‌گیری از منابع و متون معتبر تاریخی و جغرافیایی و ریشه‌یابی اسم، دلایل نام‌گذاری و تغییرات آن و برخی تحولات سیاسی ـ اجتماعی آن شهر در ادوار مختلف تاریخی پرداخته شده است.

شهر و شهرنشینی از نماد‌های رونق و پیشرفت تمدنی محسوب می‌شود. سرزمین کهن ایران نیز با تمدن چندهزار ساله دارای شهرهای بسیاری بوده که برخی از آنها در کوران حوادث تاریخی یا بلایای طبیعی از بین رفته و برخی دیگر احیا و بازسازی شده و به حیات خود ادامه داده است.

نکته جالب توجه درباره شهرها تغییر نام آنها در ادوار مختلف به دلایل گوناگون از جمله تحولات زبانی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی است. با توجه به اهمیت این موضوع، پژوهش درباره نام شهرهای ایران کوشش و جستجویی ارزشمند در راستای آشنایی ایرانیان با مراکز فرهنگ و تمدن خود محسوب‌ می‌شود.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات