دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

پژوهش ادبی

پژوهش ادبی

نویسنده: شوقی ضیف
مترجم: عبدالله شریفی خجسته
ناشر: علمی و فرهنگی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 354
اندازه کتاب: وزیری گالینگورروکشدار - سال انتشار: 1376 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : نو ؛ نوشته تقدیمی دارد

 

مروری بر کتاب

سرشت ؛ شیوه ها ؛ منابع ؛ متنها

روش تحقیق در هر رشته دانشگاهی، چراغ راه پژوهشگر برای رسیدن به حقایق علمی است و در صورتی که درست انتخاب شود، موجب پیشرفت و نوآوری در آن رشته خواهد شد . شناسایی نوع و ویژگیهای روش تحقیق ویژه مطالعات ادبی است. برای دستیابی به این هدف ابتدا گونه‌های متنوّع تحقیقاتی که در عرصه زبان و ادبیات فارسی وجود دارد، معرفی می‌شوند و آنگاه تأکید می‌شود که برای انتخاب روش مناسب باید پس از شناسایی نوعِ مسأله تحقیق، به تبارشناسی آن پرداخت و آنگاه با توجه به اهداف و جنسِ مسأله، روشی را برگزید.

پژوهش ادبی در واقع شیوه‌نامه‌ای است درباره چگونگی انجام تحقیقات ادبی وروشهای تدوین یک پژوهش‌نامه .مولف در این کتاب ذیل چهار بخش به تعریف پژوهش ادبی، معرفی شیوه‌های گوناگون تحقیق، چگونگی برخورد با متون کهن و روش استفاده از منابع می‌پردازد .وی در معرفی روش‌های تحقیق، ابتدا شیوه قدما را توضیح داده است، سپس به تفصیل از روی کردهای امروزی تحقیق و شیوه‌های نقد، سخن به میان می‌آورد و در پی آن دیدگاه‌هایی را بیان می‌کند که از منظر آن می‌توان به یک اثر ادبی نگاه کرد .

فصل‌هایی نیز به تحقیقات ادبی با گرایش‌های جامعه‌شناختی، روان‌شناختی، زیباشناختی و نظایر آن اختصاص دارد که در آن ضمن معرفی برخی از منتقدان مشهور و شیوه کار آنان، نمونه‌هایی گویا از کار آنان به دست داده است .کتاب با پیش‌گفتار مولف شروع و با فهرست نام کسان، مکان‌ها و کتاب‌ها پایان می‌پذیرد.

فهرست

موضوع پژوهش
انتخاب موضوع
منظم کردن مواد پژوهش
دقیق بودن تفسیر
دریافت و تحلیل
و...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات