کتاب پژوهشی پیرامون شهدای کربلا فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب اسلام انتشارات زمزم هدایت

پژوهشی پیرامون شهدای کربلا

نویسنده: ابوالقاسم شاکر , عبدالحسین بینش , سعید جمشیدی , باقر دریاب , رضا رحمتی , اکبر رضایی , محمد مظفری , سیدعلی مقیمی‌فرد
ناشر: زمزم هدایت
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 432
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1381 - دوره چاپ: 1 

مروری بر کتاب 

کتابی که پیش رو دارید، به کوشش تنى چند از پژوهشگران گروه تاریخ مرکز تحقیقات اسلامى و با هدف اطلاع‏ رسانى دقیق، کامل و آسان درباره شهداى کربلا فراهم آمده است. امتیاز این اثر نسبت به آثار مشابه، جامعیت آن است؛ زیرا در این مجموعه، درباره همه کسانى که در منابع قدیم و جدید از آنها به ‌عنوان «شهید کربلا» یاد شده، پژوهش گسترده و کاملى انجام یافته است و اطلاعات لازم و مفید و مستندى در اختیار خوانندگان محترم قرار مى‏دهد.

کتاب، مشتمل بر مقدمه نویسنده و مقالات فراوانی پیرامون شهدای کربلاست. ترتیب مقالات این کتاب بر اساس نظام الفبایى است، مگر مقاله امام حسین(ع) که نخستین مقاله نهاده شد. نام‏هاى متعدد و غیر مشهور هریک از شهدا نیز به نام مشهور وى ارجاع گردیده است.

در تهیه این اثر بیشتر از منابع شیعی مانند «أعیان الشیعه» سید محسن امین، «الإرشاد» شیخ مفید، «مناقب آل أبی‌طالب» ابن شهرآشوب استفاده شده است؛ اگرچه منابع اهل سنت مانند تاریخ طبری نیز مورد استفاده قرار گرفته است.

نویسندگان، شیوه و مراحل تدوین کتاب را چنین توضیح داده اند: الف)- گردآورى اسامى همه کسانى که در منابع رجال، انساب، تاریخ، مقتل، حدیث و... از آنها به‌عنوان شهید کربلا نام برده شده است.

ب)- تنظیم و اصلاحات نگارشى و ویرایشى نام‏ها بر اساس «شیوه‏نامه دائرهالمعارف امام حسین(ع)»؛ از قبیل حذف اسامى تکرارى، ارجاع نام‏هاى گوناگون یک شهید به نام مشهور و معتبر و... و در نهایت تصویب عناوین اصلاح‌شده و برگزیده از سوى «هیئت علمى تحقیقات عاشورا».

ج)- تشکیل پرونده علمى براى هریک از عناوین مصوّب؛ بدین‌ترتیب که آنچه در منابع مهم شیعه و دیگر مذاهب، درباره هریک از شهیدان کربلا آمده بود، استخراج و در پرونده‏اى جداگانه قرار داده شد.

د) سامان‏دهى اطلاعات جمع‌‏آورى‌شده و نگارش مقالات. در این مرحله سعى محققان بر این بوده که مقالات با ساختار زیر تدوین گردد: بیان مشخصات کلی (همچون: نام، نسب، لقب و کنیه، قبیله و عنوان مهم)؛ زمان و مکان تولّد؛ سببِ داشتنِ عنوان یا لقبى‏؛ زندگى‏نامه؛ صحابى یا تابعى بودن‏؛ ویژگى‏هاى مهم شخصیتى (همچون اخلاقى، سیاسى و علمى)؛ ارتباط حسینى - عاشورایی؛ خاندان و بازماندگان.

هرچند در مواردى این ساختار به‌طور کامل تحقّق نیافته است؛ زیرا با توجه به حاکمیت دشمنان اهل‌بیت(ع) به هنگام وقوع حادثه و سالیان متمادى پس از آن، عالمان تاریخ و رجال، امکان پرداختن به زندگانى شهداى کربلا را نیافته‏‌اند و به حداقل اطلاع‏رسانى درباره آنان بسنده کرده‏اند. اما همین مقدار از آگاهى‏هاى به‌دست‌آمده نیز براى دوست‌داران و شیفتگان مکتب حسینى، مغتنم و الهام‏بخش است.

کتاب با مقاله امام حسین(ع)، با این عبارت آغاز شده است: «حضرت سیدالشهدا، حسین بن على(ع)، نوه دخترى پیامبر اکرم(ص) و امام سوم شیعیان است. مادرش فاطمه زهرا(ع) است که او را در روز سوم شعبان سال سوم و به روایتى سوم یا پنجم ماه شعبان سال چهارم هجرى در مدینه منوره به دنیا آورد. هنگامى که نوزاد را نزد رسول خدا(ص) بردند، از دیدارش شادمان گردید و در گوش راست وى اذان و در گوش چپ او اقامه گفت‏»

 

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

پژوهشی پیرامون شهدای کربلا

  • 190,000ریال
  • 140,000ریال

برچسب ها: امام حسین (ع), ابوالقاسم شاکر, عبدالحسین بینش, سعید جمشیدی, باقر دریاب, رضا رحمتی, اکبر رضایی, محمد مظفری, سیدعلی مقیمی‌فرد, واقعه کربلا, عاشورا, تاریخ اسلام, تاریخ شیعه, کتاب پژوهشی پیرامون شهدای کربلا