کتاب پژوهشی در اندیشه های ابن خلدون فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب جامعه شناسی ، تاریخ اجتماعی انتشارات دانشگاه ملی ایران

پژوهشی در اندیشه های ابن خلدون

نویسنده: محمدعلی شیخ
ناشر: دانشگاه ملی ایران
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 240
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1357 - دوره چاپ: 1 

کمیاب - کیفیت : عالی

 

مروری بر کتاب 

نویسنده بر خلاف کتاب آقای نصری نادر سعی دارد ضمن طرح نظرات ابن خلدون پیرامون جامع و پدیده های اجتماعی شرح و تفسیری نیز پیرامون مباحث مطروحه داشته باشد و این نقطه مثبت این اثر می باشد که صرفا سرفصلهای مباحث مقدمه را بدون کاستن و یا افزودن چیزی بر آن را برشته تحریر نیاورده بلکه خود نظرات و باورهای مورد نظر را نیز آورده است و بر آن افزوده است .

در مجموع کتاب مورد نظر می تواند مورد استفاده واقع شود . سعی نویسنده این است که ضمن کمک گرفتن از نظرات ابن خلدون خود نیز بر این مجموع نظرات چیزی بیفزاید تا برای خواننده قابل استفاده باشد .

فهرست 

فصل اول پیرامون مولف کتاب مقدمه می باشد . ولادت ـ منصب ـ رشد و تحصیل و مسافرتها و تحقیقات نوینسده در مقدمه مورد بحث قرار می گیرد.
فصل دوم : جهانبینی و اعتقادات و باورهای اعتقادی ابن خلدون مورد بحث واقع میشود. و اعتقاد نویسنده این است که این جهانبینی در تنظیم وشکل دهی اندیشه جامعه شناسی ابن خلدون موثر بوده است .
فصل سوم : توانائی نویسنده مقدمه در تحلیل جامع و پدیده های درون آن مورد بحث است .
فصل چهارم :نویسنده سعی دارد جامعه شناسان قبل و بعد از ابنخلدون را معرف و نظرات آنها را موردزیابیقراردهد.
فصل پنجم : ادامه بحث فصل چهارم می باشد .
فصل هفتم : پیرامون ارزش نظرات نویسنده مقدمه و مقایسه این نظرات با نظرات دگران و نوآوریهای نویسنده در جامع شناسی مورد بحث واقع میشود.
فصل هشتم : تاریخ و نظرات مربوط به آن و همچنین نظرات ابن خلدون پیرامون تاریخ واقعیت های تاریخی ارزیابی تاریخ جد تاریخ بحث می کند

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

پژوهشی در اندیشه های ابن خلدون

  • 0ریال

برچسب ها: محمدعلی شیخ, ابن خلدون, جامعه شناسی اسلامی, جامعه شناسی, فلسفه اسلامی, فلسفه اجتماعی, کتاب پژوهشی در اندیشه های ابن خلدون