دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

پژوهشی درباره خشونت علیه زنان در ایران

پژوهشی درباره خشونت علیه زنان در ایران

نویسنده: مهرانگیز کار
ناشر: روشنگران و مطالعات زنان
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 566
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1387 - دوره چاپ: 4

کیفیت : نو ؛ لبه جلد کتاب زدگی و ساییدگی مختصری دارد

 

مروری بر کتاب

خانم کار، حقوق دان و وکیل دادگستری و کارشناس مسائل حقوقی زنان در ایران هستند که اکنون در خارج از کشور بسر می برند. در این اثر نویسنده با زبان کاملا ساده و در عین حال عاری از قید و بند های اجتماعی و سیاسی به تشریح وضعیت زنان جامعه در زمینه ی خشونت هایی که بر آنها وارد می شود، پرداخته است.

کتاب حاوی سند های تاریخی بسیار و مصاحبه های نویسنده با وکلا ، قضات و حتی مشاوران و پزشکانی است که به نوعی با این موضوع درگیر هستند،در واقع علیرغم این تحقیق نیز هنوز تعریف واضح و جامعی از خشونت علیه زنان بدست نیامده است و برای اینکه رفتاری زیر نام خشونت قرار بگیرد باید چه نوع مشخصه ای داشته باشد؟
آیا خشونت فقط آسیب جسمی را در بر می گیرد؟ عواقب خشونت های کلامی در زندگی زوجین چیست؟
مسائلی از قبیل عسر و حرج، تمکین و ناشزه بودن و حق طلاق مردان در این کتاب مفصلا توضیح داده شده و حتی به مواردی از قبیل نقص های قانون اساسی که می تواند به این موضوع دامن بزند اشاره شده است.

اما همانطور که در این اثر نیز اشاره شده است، راه حل های محدودی برای کاهش این خشونت وجود دارد که مهمترین آنها تغییر و تعدیل باور های فرهنگی است که ریشه در ناخود آگاه انسان دارد و مواردی از قبیل مشاوره ی همگانی و دسترسی عموم مردم به آن و آگاهی شهروندان از حقوق خود و تحصیلات دختران و حتی استقلال اقتصادی می توانند در کاهش امر موثر واقع شوند.

فهرست 

فصل اول - چرامبارزه با خشونت علیه زنان امری ضروری است ؟
فصل دوم -خشونت علیه زنان در چه حوزه هایی اعمال می شود ؟
فصل سوم - ریشه های خشونت علیه زنان را در کجا باید جست و جوکرد ؟
فصل چهارم - انواع و بهای خشونت علیه زنان چیست ؟
فصل پنجم - آسیب دیدگان و کارشناسان درباره خشونت علیه زنان چه می گویند ؟ فصل ششم - برای کنترل خشونت علیه زنان چه راه کارهایی مفید است ؟

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات