منو
سبد خرید

پوشاک بین النهرین و مصر باستان

پوشاک بین النهرین و مصر باستان
درحال حاضر موجود نمی باشد
پوشاک بین النهرین و مصر باستان
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 123653 - 101/2
  • وزن: 0.70kg
  • UPC: 12 = 15
0 ریال

پوشاک بین النهرین و مصر باستان

نویسنده: آزیتا مصباح
ناشر: توس
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 471
اندازه کتاب: وزیری سلفون - سال انتشار: 1384 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

در دورانهای اولیه در بین النهرین معمولاً لبا سها و پارچه ها یی را که برای اجرای نمایشهای زورآزمایی یا شرکت در مراسم زیارتگاهها می پوشید ند ، پس از مصرف ، نگهداری نمی کردند و دور می انداختند . به همین دلیل ، از پارچه های دوره های اولیه اطلاعات چندانی در دست نیست.

مهم ترین و اصلی ترین مواد خام مصرفی برای تولید پوشاک ، در بین النهرین ، پشم است. در میان کتیبه های تاریخی این سرزمین به نمونه هایی برمی خوریم که درآنها از منسو جات گوناگون با کیفیتهای کا ملاً متفاوت صحبت شده است ؛ این جنس های ارزان قیمت برای نوکران و غلامان تا جنسهای گران قیمت برای خانواده سلنطنتی و درباریان از نقش بر جسته های بر جای مانده می توان دریافت که لباسهای پادشاهان و درباریان با نقوش بر و دری دوزی شده بسیاری تزئین می شدند. لباس آنان خصوصا در ابتدای تاریخ ، بیشتر از پشم تهیه می شد.

همزمان با پیشرفت فرآیند بافت پشم ، استفاده از لباسهایی با پارچه ضخیم و پر تزئین که در میان سومریان رواج یافته بود ، در بابل و آشور نیز کامل تر شد . در لو حهایی که اصطلاحاً « کاپادکیه » ای گفته می شوند بکرات از پارچه ها و لباس های پشمی نام برده شده است و این صنعت چنان از اهمیت فو ق العاده بر خوردار است که در بابل ، اصنافی برای بافندگان پشم و در درجه دوم برای بافندگان کتان که مقدار زیادی پارچه تولید می کردند تشکیل شده بود . با تاسف باید گفت که بر اثر رطوبت خاک بین النهرین که در مقایسه با خاک مصر خیلی بیشتر است ، هیچ نمونه سالمی از این منسو جات باقی نمانده است.

گذار از مدخل آشنایی با وضعیت تولید پوشاک و عناصر پوششی- اعم از انواع تن پوشها سر بند ها ، کلا هها، تا جها ، زیورآلات ، پای افزار ها و شیوه های آرایشی مو و صورت و.....

از عصر نوسنگی در خاور نزدیک ، تا تسلط پار سها بر بین النهرین و مصر- امکان آن را فراهم می آورد تا به ریشه یابی نکات و نقاط اصلی و کم رنگ ارتباط و اشتراک و افتراق تمدن بزرگ و به یاد ماندنی مصر باستان در عرصه جهانی پی بریم و عبرت دل و جان از این تمدن در سینه خود آشکارا معنا کنیم؛مطالعه تطبیقی و تحلیلی چگونگی تاثیرات و عوامل گوناگون شکل گیری عناصر پوششی می تواند ما را با نحوی معیشت اقتصادی، سیاسی ، اجتماعی ، فرهنگی ، علمی و دیگر امور نهفته و نخوانده این تمدن آشنا و رهنمون و راهنما باشد چنان که خواهیم خواند در پس هر معنای علمی یافته شده که به پوشش این تمدن ارتباط داشته باشد به زیر شاخه های تحلیلی مردم شناسی، زمین شناسی ، زیست بوم شناسی ، انسان شناسی ، اقلیم شناسی و ... تقسیم بندی شده که هر کدام این پوشش ها را به نحوی مورد بررسی قرار داده و به نتایج جالبی دست یافته اند که هر کدام در جا ی خود قابل تامل و تفکر اند.

یکی از تمدن های باستان و سر منشاء تمام تمدن های دنیا سرزمین بین النهرین است که در عراق کنونی واقع شده است میان رودان و یا بین النهرین به وسیله دو رود پرآب دجله و فرات مشروب می شود از این رو به این سرزمین بین النهرین و یا میان رودان می گویند این دو رود از کوهستان های ارمنستان سرچشمه می گیرند و با فاصله زیادی از یکدیگر و با سرعت زیاد پس از گذشتن از معابر عمیق وارد جلگه بین النهرین گشته و پس از مشروب نمودن آن قسمت شما عراق به طرف جنوب عراق سرازیر می گردند .

به واسطه ی این دو رود جلگه بین النهرین شکل می گیرد که این جلگه از مشرق به فلات ایران و کوههای زاگرس و از مغرب به صحرای تار(یا صحرای شام) محدود می شود در شمال بین النهرین با فلات آسیا صغیر واقع شده است که تا حدودی از نظر وضعیت طبیعی شبیه فلات ایران است به طور کلی بین النهرین از دو تقریباً متمایز شمالی و جنوبی تشکیل شده است دامنه کوههای شمال شرقی که خود از سلسله جبال زاگرس است که به رشته کوههای تاروس می پیوندند و مرتفع ترین قسمت آن در مرز بین ایران و ترکیه و عراق قرار گرفته و قسمت جنوبی ، شامل سرزمینهای پست مرکزی و زمینهای با تلاقی نزدیک دهانه خلیج فارس می باشد.

در جنوب بین النهرین اقتصاد کا ملا ً به رودخانه و طغیانهای سالیانه آن بستگی دارد یکی از خصوصیات این قسمت ، وضعیت خاص طبیعی و آسانی مجزا سازی در این منطقه است . این کاری است که از زمان سو مریان اقوام ساکن در این قسمت طوایف و گرو ههای مختلف انسانی را به خود جلب کرده است .در قسمت های دیگر بین النهرین نیز اقتصاد تا حدودزیادی متکی به جریان رو دخانه ها بوده است . در شمال بغداد ، یعنی بین النهرین مرکزی رو دخانه های دیاله و زاب کوچک و بزرگ و همچنین رو دخانه خابور سبب ایجاد نظم اقتصادی خاصی می شوند . در شمال بین النهرین هوا سر دتر و زمستانهای با برف زیاد همراه است . فصل گرما نسبتاً کو تاه تر و در بیشتر قسمتهای زراعت دیم نوع اصلی کشاورزی بوده است . در این قسمت درختان میوه در مقابل تغیییرات جوی مقاومت بیشتری دارند .

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات