دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

پندارهای یونانی در مثنوی

پندارهای یونانی در مثنوی

نویسنده: فاطمه حیدری
ناشر: روزنه
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 396
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1388 - دوره چاپ: 2

 

مروری بر کتاب

در این پژوهش، مولف بر آن است تا وجوه مشترک، سیاست‌های فکری و اندیشه‌های یونانی را با نظرگاه‌های عرفانی مولانا تطبیق دهد و اشتراک معانی و مفاهیم این دو را بازشناسد.

به تصریح نگارنده: به اعتقاد بسیاری پژوهشگران، اصل مهمی که صوفیه از حکمت نوافلاطونی اقتباس کرده، بسط داده و پرورده‌اند، عشق به خداست، همان‌گونه که در حکمت نوافلاطونی نیز ، عشق و محبت از مراحل سیر و سلوک است و حالی است که از مشاهده‌ی جهان حقیقت به طالب و سالک، دست می‌دهد. به اعتقاد این اندیشه مندان، معتقدات نوافلاطونی از قبیل عشق به خدا، وحدت وجود، اتحاد عاقل و معقول، فیضان هستی و کائنات از مبدا اول و زندانی بودن مرغ روح در قفس تن و شوق بازگشت وی به موطن و مقر اصلی خوش و راهی که برای بازگشت و اتصال به مبدا اول باید پیمود، در تصوف، تاثیر عمیقی داشته است و عشق و محبت صوفیانه نیز بر اساس همین نظریه ی وحدت وجود "فلوطین" استوار است که می گوید: جمیع موجودات، فیضان و تراوشی است که از مبدا احدیت و عالم کائنات صادر شده است و بدو باز خواهد گشت".

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات