کتاب پنج نمایشنامه ؛ اسکاروایلد فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب  انتشارات

پنج نمایشنامه ؛ اسکار وایلد

نویسنده: اسکار وایلد
مترجم: ابوالحسن تهامی
ناشر: نگاه
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 472
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1398 - دوره چاپ: 2

 

مروری بر کتاب

بادبزن لیدی ویندرمیر ، زن بی اهمیت ، شوهر دلخواه ، اهمیت ارنست بودن ، سالومه

مجموعه نمایش‌نامه‌های اسکاروایلد، شامل هفت نمایش‌نامه‌ی کامل : ورا، دوشس پادووا، بادبزن لیدی ویندرمیر، زن بی اهمیت، شوهر دلخواه، سالومه، اهمیت ارنست بودن و دو نمایش‌نامه ی ناقص زنی پوشیده در جواهر ، و تراژدی فلورانسی است.

برای پرهیز از حجیم شدن این مجموعه، دو نمایش‌نامه‌ی ورا و دوشس پادووا که از آثار سست و ناموفق وایلد هستند، همراه با دو نمایش‌نامه‌ ی ناقص او از این مجموعه حذف شدند.

نمایش‌نامه‌ های این مجموعه قدرت شگرف تخیل او را آشکار می‌کنند.. چهار نمایش‌نامه‌ی کمدی اجتماعیش: بادبزن لیدی ویندرمیر، زن بی اهمیت، شوهردلخواه، و اهمیت ارنست بودن، توفان‌وار لندن را تسخیر کردند و در جایگاه آثار برجسته‏ی ادبی زبان انگلیسی جای گرفتند.

در حالی که لذت خواندن هر یک از نمایش‏های این مجموعه کم تر از تماشای اجرای آن برروی صحنه نیست، سیرتکامل درام نویسی یک هنرمند بزرگ را در این مجموعه می‏توان بررسی و تعقیب کرد.  دونمایش ورا، و دوشس پادووا، که به ترتیب نخستین و دومین کار دراماتیک اسکاروایلد محسوب می‏شوند به رغم داشتن زیبایی‏های کلامی و پردازش ناب ادبی، در میدان شخصیت پردازی و باور پذیر نمودن کسان داستان، با کاستی‏هایی روبه روهستند. این دو نمایش اجرای تئاتری داشتند ولی با موفقیت روبه‏ رو نشدند. اولی فقط یک هفته بر روی صحنه ماند، و دومی سه هفته؛ و دیگر کسی به سراغشان نرفت.

نمایش‏های کمدی وایلد به بیش‏ترین زبان‏های جهان ترجمه شده، و اجرای تئاتری داشته، بعدها دستمایه‏یی برای اقتباس‏های سینمایی و اوپرایی و تلویزیونی شده است. نمایش تک پرده‏ی سالومه را بیشتر اثری ملو درام به شمار می‏آورند و آن را مشمول تعریف تراژدی نمی‏شناسند. از این اثر نیز اقتباس‏های اوپرایی و سینمایی و تلویزیونی بسیار شده است. فخامت کلام این اثر، گاه بر فخامت کلام کتاب مقدس معروف به King James  شانه می‏ساید. در ترجمه، تا حد توان کوشیده‏ام که این فخامت بازتاب داشته باشد.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

پنج نمایشنامه ؛ اسکاروایلد

  • کد کتاب: 90157
  • موجودی: در انبار
  • 700,000ریال
  • 630,000ریال

برچسب ها: اسکار وایلد, ابوالحسن تهامی, داستان های انگلیسی, نمایشنامه انگلیسی, داستان های کوتاه انگلیسی, سینما, تئاتر, کتاب پنج نمایشنامه ؛ اسکاروایلد