دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

پنج سال قبل از 1985

پنج سال قبل از 1985

نویسنده : محمد محمدعلی
انتشارت : علم

زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 445
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1378 - دوره چاپ:

 

مروری بر کتاب

کاملا مشهود است که من به رغم مشاهده کاستی های پنهان و آشکار، در آن سال ها، از اقتصاد سوسیالیستی روس ها برای خود یک «تابو» ساخته و در واقع به بیان ساده، علائمی از عدالت اجتماعی و رفع تبعیض را که همواره آرزو می کرده، در آن می دیده ام. چیزی که در شکل و بیان تازه اش با آغاز قرن بیستم و عمدتا با انقلاب اکتبر در سطح جهان مطرح شد و خیلی ها چه از دیدگاه مارکسیسم لنینیسم و چه غیر از آن موافق رفع نابرابری ها و اجحاف قدرتمندان به ضعفا بوده اند.

اکنون نیز در پایان همین قرن و با آغاز هزاره سوم میلادی، حتی با از هم گسیختگی در اتحاد جماهیر شوروی، هنوز نیز متأسفانه همان مسأله عدالت اجتماعی و رفع تبعیض با دیگر خواسته های بشر امروز گره خورده است. به عبارت دیگر ما هنوز و شاید هم تا دوره های بعد حیات بشری با این واقعیت رو به روییم که هیچ یک از دو روش نظام یافته و قانونمند جهان امروز برای تأمین رهایی و خوشبختی بشر کارساز نیست. البته این شکست است، اما نه شکستی که از پا انداخته باشد.

در طول یک قرن تقویمی سراسر مبارزه، تجربه های گوناگون اعم از شکست و پیروزی باعث این دگرگونی های عظیم در ساختار اداره کشورها و زندگی هریک از ما شده است. در راستای انتقال تجربه ها، روایت چشم و گوش من هم گوشه بسیار ناچیزی از تجربه عظیمی است که انسان های این قرن پشت سر گذاشته و تا به این پایه رسیده اند که توقع و خواسته هایشان از هردو نظام «موجود» فراتر برود.

نویسنده در اسفند سال 1357 و فروردین 1359 چند سال قبل از انتخاب گورباچف به دبیرکلی حزب کمونیست به همراه یک گروه توریستی به شوروی سابق مسافرت می‌کرد او طی این مسافرت 23 روزه از شهرهای مسکو، لنینگراد، کی‌اف، تفلیس، باکو و ایروان دیدن می‌کند .

کتاب حاضر، خاطرات و مشاهدات و تحلیل‌های نویسنده او اوضاع آن زمان شوروی است که با مقدمه‌ای مختصر درباره تاریخ و جغرافیای جمهوری روسیه و شهر مسکو آغاز می‌شود و با یادداشت‌ها و فهرست اعلام به پایان می‌رسد .

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات