دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

پطر کبیر ؛ دو جلدی

پطر کبیر

نویسنده: رابرت ماسی
مترجم: ذبیح الله منصوری , منوچهر بیگدلی خمسه , خسرو کریمی
ناشر: زرین
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 1320
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1368 ~ 1366 - دوره چاپ : 3 ~ 1

کمیاب - کیفیت : در حد نو _ نو

 

مروری بر کتاب

زندگی نامه پطر کبیر

کتاب حاضر، کاملترین متنی است که راجع به پطر کبیر زمامدار روسیه توسط رابرت ماسی نویسنده آمریکایی به رشته تحریر در آمده است.اهمیت پطر کبیر در تاریخ روسیه به حدی است که بعضی مورخین تاریخ آن کشور را به دو قسمت متمایز و مجزا تقسیم می کنند.

یکی دوره قبل از پطر و دیگری دوره بعد از او تحولاتی که پطر کبیر در روسیه آن زمان ایجاد کرد آنچنان عظیم و شگرف بود، که پس از مرگش در سال 1725( در سن 53 سالگی) وضع روسیه بکلی غیر از آن بود که قبل از زمانداری پطر کبیر نمایان شد.مسلما هیچ خواننده ای پس از اینکه کتاب پطر کبیر را به دست گرفت و شروع به خواندن کرد، از تحسین در مورد نویسنده کتاب خودداری نخواهد کرد.

پطر ( 1725 1672م)، تزار مسکوی ( 1721 1682م)، تزار روسیه ( 1725 1721م) در مسکو متولد شد .او عامل پیشرفت‌های سریع روسیه به سوی تمدن بود .پطر فرزند تزار آلکسیس میخائیلویچ و بردار فئودور سومین تزار خانواده رمانف بود .سوفی خواهر پطر پس از رسیدن به مقام نیابت سلطنت، بردار خود، پطر را بر خلاف رسم قدیم از قصر کرملین خارج کرد و او را به روستایی نزدیک مسکو فرستاد .

خروج از کرملین که در حقیقت زندانی باشکوه بود در تربیت روحی و اخلاقی و فکری پطر تاثیر کرد ، او پس از چندی با سپاه آراسته خود خواهرش را شکست داد و خود بر تخت سلطنت نشست . وی مصمم شد رعایای نیمه وحشی خود را به سوی تمدن غربی رهبری کند .بنابراین تصمیم گرفت دیواری را که دولت‌های سوئد، لهستان و عثمانی بین روسیه و مغرب کشیده بودند درهم شکند و پنجره‌ای به سوی غرب باز کند ، بدین منظور، جنگ‌هایی با عثمانی و سوئد آغاز کرد و متصرفاتی به دست آورد .پ

طر چند سفر به اروپای غربی نمود و سخت شیفته تمدن غرب گردید .او در هلند در کارخانه‌های نجاری و کشتی‌سازی مشغول کار گردید و در سفر به انگلستان و هلند، جمعی از مهندسان، معماران، صاحب منصبان، دریانوردان و پزشکان آن جا را استخدام کرد و به روسیه فرستاد . او به منظور تغییر اوضاع اجتماعی و اخلاق قدیمی و کهنه ملت روس قدم‌های سریعی برداشت ;به گونه‌ای که در اواخر سلطنت او روسیه در ردیف ممالک بزرگ اروپا درآمد .کتاب در دو جلد، پنج بخش و پنجاه و نه فصل نظام یافته است .

فهرست

شهر مسکو در قرن هفدهم میلادی
دوره کودکی پطر
شورش سپاه استرلیتز
اختلاف مذهبی
بازی‌های پطر
دوره نیابت سلطنت سوفیا
پطر در آرخانکل
قسمتی از روحیه پطر
پطر در هلند
پطر در انگلستان
بنیان‌گذاری و پیدایش بندر سنت پطرزبورگ
منچیکوف و کاترین
استیلای استبداد
تنگنای لهستانی
بزرگراه مسکو
نبرد پولتاوا
بر صحنه اروپا 
و...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات