کتاب سیاست و حرمسرا ؛ زن در عصر قاجار فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب تاریخ و جغرافیای ایران انتشارات علمی

سیاست و حرمسرا 

نویسنده: خسرو معتضد , نیلوفر کسری
ناشر: علمی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 310
اندازه کتاب: وزیری گالینگور روکشدار - سال انتشار: 1379 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت :   درحد نو

 

مروری بر کتاب

مصور - زن در عصر قاجار

در زمان قاجار مردان در گرفتن زنان از نظر تعداد هیچ محدودیتی نداشتند و تعداد زنان به توانایی مالی آنها بستگی داشت، بنابراین شاهان قاجار که از لحاظ  مالی از همه داراتر بودند زنان بیشتری در حرمسرای خود جای می‌دادند. زنان حرمسرا هم تا حدی بی خبر از همه جا، بخشی از تاریخ قاجار را تحت تاثیر وجودشان قرار دادند. آنها به بهانه‌های مختلف راهی حرمسراها می‌شدند. عده‌ای از زنان به دلایل سیاسی منتخبین حضور در حرمسرا بودند.

ازدواج آقامحمدخان با گلبخت خانم دختر یکی از سران قبایل ترکمن برای اتحاد با این قبیله بود. این دست ازدواج‌های مصلحتی در زمان قاجار رواج زیادی داشت. آنها با سران ایل‌ها و طایفه‌ها وصلت می‌کردند. گاهی این حکام بودند که برای روابط با شاه پیش دستی می‌کردند، مثلا الله یارخان حاکم عصیانگر سبزوار به خاطر عذرخواهی از شاه، و ابراز پشیمانی، دختر خود را روانه دربار فتحعلی شاه کرد. همچنین محمدشاه با دختر قاسم خان یکی از سران طایفه قاجار که در تاریخ به نام مهدعلیا مشهور است ازدواج کرد. مهد علیا مادر ناصرالدین شاه بود.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

سیاست و حرمسرا ؛ زن در عصر قاجار

  • ناشر: علمی
  • کد کتاب: 99103 - 201/5
  • موجودی: در انبار
  • 230,000ریال

برچسب ها: خسرو معتضد, نیلوفر کسری, تاریخ اجتماعی ایران, قاجار, جامعه شناسی ایران, دربار شاهان قاجار, حرمسرا, ناصرالدین شاه, کتاب سیاست و حرمسرا ؛ زن در عصر قاجار