كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
پزشکان نامی

پزشکان نامی 

نویسنده: هنری ا.زیگریست
مترجم: کوکب صورتگر - حسن صفاری
ناشر: امیر کبیر
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 433
اندازه کتاب: وزیری سلفون - سال انتشار: 1371 - دوره چاپ: 2

کمیاب - کیفیت : درحد نو ؛ به عطف کتاب چسب زده شده است

 

مروری بر کتاب

شرح حال و دستاورد های پزشکان بزرگ و نام آور جهان - مصور

 

کمتر پزشک بزرگی وجود دارد که درباره‌ی قدر و ارزش وی به‌قدر جالینوس (Galen) سخنان متفاوت گفته شده باشد. طی قرون وسطی آثار نوشته‌ی او مقامی معادل کتب آسمانی یافت و از لحاظ حکومت بر عقول مردمان فقط می‌توان آثار ارسطو را رقیب و یا برتر از آثار او شناخت.

با شروع دوران تجدد علمی و هنری، شهرت وی رو به نقصان گذاشت و حتی در معرض دشنام و ناسزا قرار گرفت. بسیاری از دانشجویان تاریخ پزشکی او را پیغمبر دروغین دانش پزشکی می‌دانند و درست نقطه‌ی مقابل پیغمبر حقیقی آن، یعنی بقراط، به‌حساب می‌آورند.برای این‌که بدانیم جالینوس (۱۲۹ تا ۱۹۹ پس از میلاد مسیح) که بود، بد نیست بدانیم که طی قرن دوم پس از میلاد در «پرگاموم» مهندسی به ‌نام نیکون زندگی می‌کرد.

وی مردی دانشمند بود، در فلسفه و ریاضیات و علوم طبیعی مقامی شایسته داشت و خلقاً از آرامش و تعادل برخوردار و درستکار، قابل اعتماد و دوست‌داشتنی بود. وی می‌توانست از خوشبختی و زندگی مرفه برخوردار باشد، لیکن به ازدواجی نامتناسب تن در داده بود و زنی بدخلق و غیرمعتدل داشت که گه‌گاه خدمتکاران خود را با چوب می‌زد و به‌طور مداوم فریاد می‌کشید و وحشیانه‌تر از گزانتیپ، زوجه‌ی سقراط، شوهر خود را سرزنش می‌کرد و دشنام می‌داد. در تابستان سال ۱۲۹ میلادی از این جفت نامتناسب پسری به‌دنیا آمد که پدر نام او را «جالینوس» گذاشت و به این طریق به آرزوی قلبی عمیقی صورت عملی داد، زیرا لغت «گالنوس» در زبان یونانی مفهوم «آرام» دارد و به‌خصوص در مورد دریایی به‌کار می‌رود که باد یا توفان، موجی بر آن ایجاد نکرده باشد.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

پزشکان نامی

  • 550,000ریال

برچسب ها: هنری ا.زیگریست, کوکب صورتگر, حسن صفاری, تاریخ پزشکی, پزشکان جهان, تاریخ علم, علمی, تاریخ جهان, تاریخ طب, کتاب پزشکان نامی