دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

پرچمدار حماسه جنوب صولت الدوله قشقایی

پرچمدار حماسه جنوب صولت الدوله قشقایی
درحال حاضر موجود نمی باشد

پرچمدار حماسه جنوب صولت الدوله قشقایی

نویسنده: منوچهر کیانی
ناشر : کیان نشر

زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 220
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1392 - دوره چاپ: 4

کمیاب - کیفیت :  نو

 

مروری بر کتاب

پژوهش ، عکس ، اسناد ، مدارک

کتاب به شرح زندگی اچتماعی- سیاسی “صولت‌الدوله قشقایی “ اختصاص دارد. گفتنی است، اسماعیل خان قشقایی معروف به “صولت‌الدوله “یا “سردار عشایر “ در جوانی میان ایل به رشادت مشهور بود. در اواخر سلطنت مظفرالدین شاه به او لقب “صولت‌الدوله “ داده شد. در مقام سرپرستی ایل به نیابت از پدرش که رئیس ایل بود، در برقراری امنیت جنوب و حفظ استقلال کشور و به ویژه مبارزه با مداخلات انگلیس و پلیس جنوب کوشا بود.

در دوره‌های پنجم و ششم مجلس شورای ملی از جهرم به وکالت انتخاب شد. سیاست با سیاست “تخته قاپو کردن عشایر“ اجباری از سوی رضاشاه مخالفت و تحرکات عشایر را برانگیخت و به همین بهانه “صولت‌الدوله “دستگیر و در تهران زندانی شد. اما شدت گرفتن شورش عشایر قشقایی دولت مرکزی را وادار به آزادی صولت‌الدوله نمود. در دوره هشتم مجلس نیز، صولت‌الدوله از جهرم و پسرش ناصرخان از آباده به نمایندگی انتخاب شدند. اما در سال ۱۳۱۱با وفات حسن مستوفی‌الممالک، پدر و پسر علی‌رغم اینکه نماینده مجلس بودند و مصونیت داشتند، بازداشت و زندانی شدند. سرانجام، سردار عشایر در اواخر سال ۱۳۱۱در ۵۹ سالگی در زندان قصر درگذشت.

در فصل اول شمه‌ای از خصوصیات صولت‌الدوله، پیشینه و اجداد صولت‌الدوله و وقایع مهم تاریخی در ایل قشقایی از سال۱۱۹۷ تا ۱۲۹۸ شمسی بیان شده است.در فصل دوم این مباحث آمده است: انقلاب مشروطیت و ایل قشقایی، جبهه‌های مخالف و موافق مشروطیت در شیراز، قتل عام مشروطه خواهان قشقایی، اولین نماینده مجلس از ایل قشقایی، اتحاد مثلث و حمایت عشایر از انقلاب مشروطیت، نقش صولت‌الدوله در آرامش بختیاری‌ها و قشقایی‌ها، مخالفت صولت‌الدوله با معاهده سران ضد مشروطه، اغتشاش در فارس و دخالت دولت انگلیس، چگونه ضد مشروطه‌ها به زانو درآمدند؟جناح بندی‌ها و پیروزی انگلیس، اسنادی از حمایت مردم ایل قشقایی در جریان مشروطیت.

موضوع فصل سوم جنگ صولت‌الدوله با انگلیسی‌ها است.در فصل چهارم اسناد و مدارک مربوط به جنگ صولت‌الدوله با انگلیسی‌ها به طبع رسیده است.در آخرین فصل نیز، نظر برخی افراد و منابع تاریخی درباره صولت الدوله آمده است. کتاب با عکس‌هایی از صولت‌الدوله همراه شده و با تصویر تعدادی از اسناد به پایان می‌رسد .

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات