كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 كد 139902 با تخفيف پنج درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان خرداد ماه جاری تقديم مي گردد.
پرورش گوسفند

پرورش گوسفند

نویسنده: محمود یزدی زاده - محمد تابش
ناشر: دانشگاه تهران
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 300
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1343 - دوره چاپ: 1 

کیفیت : عالی

مروری بر کتاب 

مدیریت یک گله گوسفند مستلزم داشتن اطلاعات کافى در امور مختلف گوسفنددارى است. چراگاه و یا سایر منابع علوفه، غذاى اصلى و عمده براى گله گوسفندان در دوران آبستنى است. علوفه خشک با کیفیت خوب، سیلو و یا علوفه را پس از چیدن مى‌توان در تغذیه گوسفند به‌کار برد. مى‌توان علوفه خشک لگومینوزها، گرامینه‌ها و یا مخلوط این دو، سیلوى ذرت و یا سیلوى سایر علوفه‌ها را مورد استفاده قرار داد.

اگر قرار است از سیلو در تغذیه گوسفند استفاده بشود در موقع تهیه مى‌باید علوفه ریزتر از سیلوئى که در تغذیه گاو مورد استفاده قرار مى‌گیرد خرد بشود. پس چرا مزارع را مى‌توان جهت چراى گوسفندان در نظر گرفت.

اگر مرتع و یا چراگاه وسعت بیشترى دارد، توصیه مى‌شود که به قسمت‌هاى مختلف تقسیم شده و به‌صورت چرخشى مورد استفاده قرار گیرد زیرا چرانیدن به‌طور متناوب، سبب قطع سیکل زندگى انگل‌هاى داخلى مى‌شود. مراتع باید به فاصله هر دو الى سه هفته یک بار مورد استفاده قرار گیرند که بستگى به کیفیت و نوع مرتع دارد مراتع نباید مورد چراى بیش از حد قرار گیرند، زیرا این امر سبب تخریب مرتع مى‌شود.

به‌خصوص در مورد گوسفند که چون این حیوان خیلى نزدیک به زمین علوفه را قطع مى‌کند، تخریب سریع‌تر و بیشتر خواهد بود. تعداد گوسفندى که در واحد زمان در واحد سطح مرتع در نظر گرفته مى‌شود به نوع و کیفیت مرتع بستگى دارد. 

پرواربندی یکی از روشهای مهم در بالابردن تولیدات گوشت قرمز بدون افزایش تعداد دام می باشد . در کشور سالیانه حدود 30 درصد از جمعیت دامی گوسفند شامل بره های نر ، گوسفندهای نازا و پیر کشتار می گردند و قسمت اعظم تولیدات پروتئینی کشور را تامین می کنند اگر عملیات پرواربندی به روش صحیح صورت پذیرد ، از وارد کردن گوشت قرمز به کشور بی نیاز خواهیم شد .
پرواربندی چیست ؟
پرواربندی عبارتست از چاق کردن دام و ازدیاد گوشت آن با استفاده از غذای مناسب و با رعایت مسایل بهداشتی .

برنامه جفت‌گیرى و قوچ‌اندازى حدود مهرماه انجام مى‌گیرد و میش‌ها در طول راه بارور مى‌گردند؛ اوایل اسفندماه زایش‌ها شروع مى‌شود؛ فروردین ‌ماه زایش‌ها به اتمام مى‌رسد و گله دوباره کم‌کم به‌طرف منطقه معتدله که داراى چراگاه‌هاى سبز هستند، کوچ مى‌کند. در این روش به‌خاطر چراى آزاد، علوفه مصرفى بسیار ارزان تمام مى‌شود؛ پرورش گوسفند چنانچه از روى اصول صحیح انجام مى‌گیرد؛ از نظر اقتصادى بسیار با صرفه خواهد بود.

در این روش بازدهى گله کاملاً به اوضاع طبیعى و جغرافیائى بستگى دارد؛ بدین ترتیب در سال‌هائى که بارندگى کافى بوده و مراتع از نظر علوفه غنى هستند، تولید بره گوسفندداران خوب و رضایت‌بخش است و برعکس، در سال‌هائى که خشکسالى بوده و به ‌اندازه کافى علوفه‌اى در مراتع وجود نداشته است، در اثر کم‌غذائى دام‌ها لاغر شده و در برابر بیمارى‌هاى انگلى مقاومت نکرده و تلفات زیاد مى‌باشند. نکته‌اى که در این روش از پرورش گوسفند باید در نظر گرفت تأمین آب و نمک موردنیاز حیوانات در مسیر حرکت است. در این روش هفته‌اى دوبار به گله نمک مى‌دهند و مسیر طورى انتخاب مى‌شود که همواره حیوان به آب دسترسى داشته باشد.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

پرورش گوسفند

  • 0ریال

برچسب ها: محمود یزدی زاده, محمد تابش, دامپروری, پرورش گوسفند, دامداری, کتاب پرورش گوسفند