دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

پرورش صدا و بیان هنرپیشه

پرورش صدا و بیان هنرپیشه

نویسنده: سیسیلی بری
مترجم: محسن یلغانی
ناشر: روزبهان
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 180
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1378 - دوره چاپ: 4

کیفیت : درحد نو _ نو ؛ ابتدا و انتهای کتاب نوشته شده است

 

مروری بر کتاب

این کتاب عمدتاً از ترجمه‌ی آزاد گلچینی از مطالب کتاب "صدا و هنر پیشه" نوشته‌ی سیسلی بری، معلم پرتجربه‌ی بیان و صدا فراهم آمده است. خانم بری هنگام نوشتن این کتاب مربی "گروه سلطنتی شکسپیر" بوده‏است - چنانکه همگان می‏دانند این گروه یکی از بهترین گروه‌های تأتری و بنظر برخی همانا بهترین گروه تاتری‏ انگلستان است.

بسیاری از هنر پیشگان مشهور تأتر و سینما بطور خصوصی نزد خانم بری آموزش دیده‏اند - ازجمله مگی اسمیت، شون کانری، توپول، پیترفنیچ و ترنس استامپ، که تماشاگران ایرانی نیز از طریق سینما -اگر نه با صدایشان، حداقل با چهره‌شان - آشنا هستند. پیتربروک، کارگردان انگلیسی، ضمن چند کلمه‏ای که‏در معرفی و ستایش کتاب بری نوشته، شرح داده است که چرا تمرین‌های مفصل و دقیق برای آزاد کردن امکان‌ها و توانایی‏های صدا ضروری‌اند. وی می‏گوید هدف از تربیت صدا، نه یاد گرفتن نحوه‌ی تولید آن، بلکه آزادکردن آن است.

بروک می‏افزاید تمرین‌های خسته کننده و ملال آور برای رسیدن به این مقصود کافی نیستند واهمیت روش خانم بری را در این می‏داند که وی تربیت صدا را فقط در رابطه‏ی متقابل با تجربه‏های عاطفی‏بازیگر مؤثر می‏یابد. و هر گز صدای واژه‏ها را ازمعنای زنده آن‌ها جدا نمی‏کند؛ هم از این رو، در تمرین‌های خود بیشتر از شعر استفاده می‏کند. چرا که شعر بهتر می‏تواند عواطف و احساس‏های عمیق بازیگر را بیدار کند و بکاراندازد.

بخواننده ای که قصد دارد این کتاب را به عنوان راهنما یا « خود آموز» مورد استفاده قرار دهد، توصیه می شود که پیش از شروع به کار تمرین کتاب را یک بار تا آخر بخواند. این کار علاوه بر آنکه فهم و مطالب و اصطلاحات را بر او آسان خواهد کرد، تصویری جامع نیزاز برنامه ی کار بر او عر ضه خواهد نمود.

در پایان کتاب، فهرستی از واژه های دشوار اشعار کتاب، با معنی آن فراهم شده است تا خواننده را از مراجعه احتمالی به فرهنگ لغات بی نیاز باشد.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات