کتاب پرسشی از هایدگر ؛ تکنولوژی چیست؟ فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب جامعه شناسی ، تاریخ اجتماعی انتشارات پایان

پرسشی از هایدگر

نویسنده: محسن قانع بصیری 
ناشر: پایان
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 130
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1388 - دوره چاپ: 1 


مروری بر کتاب 

تکنولوژی چیست؟
هنگامی که به تکنولوژی به مثابه ساختاری با سه قدرت زایش، تبدیل و مبادله نگاه شود، آنگاه می‌‌توان دو جهت متضاد را در آن شناسایی کرد. اول جهتی است که از سرمایه به طرف زایش به حرکت در می‌آید و طی آن قدرت تجرید شده پول به قدرت پیوسته دانایی تبدیل می‌شود، که خود نشان از استعلای قدرت اجتماعی از طریق خلاقیت فردی دارد و دوم تهی شدن این دانایی یا مصرف آن طی جریان تبدیل و مبادلات که سرانجام بار دیگر به پول تبدیل می‌شود. در اینجا دیالکتیکی پدید می‌آید که بسیار قابل توجه است.
 
از یک سو سرمایه از طریق نیروی زایش تبدیل به دانایی می‌شود و از طرف دیگر و طی روندی، از طریق نیروهای تبدیل و مبادله (تولید و تجارت) همین دانایی تهی می‌شود. یا بهتر بگوییم مصرف می‌شود تا سرانجام به سرمایه یا پول تبدیل بشود. فرجام چنین روندی به توزیع همین دانایی در جامعه منجر می‌شود. تو گویی جامعه از طریق مصرف، بهای این دانایی را به مجموعه مذکور می‌پردازد. با این حال باید توجه داشت که این دو قدرت سیاسی و اقتصادی به دلیل نوع ساختار ارتباطی‌شان نوعی تمایل ثانویه در فضای مصرف پدید می‌آورند که طی آن سهولت در مصرف به صورت پوشش دانایی در محصول تولید شده در می‌آید و از این طریق هوس به مصرف را جایگزین اندیشه، نسبت به محصول مصرفی می‌کند.
 پرسش اصلی هایدگر آنگاه که به تکنولوژی می اندیشد، چنین است: چه رابطه ای میان هستی و تکنولوژی وجود دارد؟ پس به عبارتی دیگر، هستی شناسی تکنولوژی در مرکز توجه هایدگر قرار می گیرد. از نظر او اگر نسبت ما با هستی از طریق روند وحدت و کثرت برقرار می شود، پس در تکنولوژی نیز همین روند باید مورد توجه قرار گیرد. کوشش هایدگر برای یافتن چنین روندی از تحرک، آنگاه به بن بست می رسد که وی تنها تکنولوژی معطوف به ماشین فیزیکی را مورد پرسش قرار می دهد؛ یعنی همان اشتباهی که مارکس نیز گرفتار آن شد و نتوانست در تبیین رابطه کار با انسان؛ کار را تبدیل به متغیری خلاق کند. چرا که اگر کار به صورت متغیر خلاق دیده نشود، نقش فرد آشکار نخواهد شد.
 
چرا که اتوماسیون و تکرار، خصلتی جمعی است و در نهایت دیدگاه جمعی را به فردی که می اندیشد تحمیل می کند. اگر مارکس در نهایت این خصلت جمعی اتوماسیونی را پذیرفت، هایدگر این خصلت را به چالش گرفت و از این سوی تکنولوژی را سد راه تحرک به سوی هستی تصور کرد. نگارنده در کتاب حاضر به این موضوع پرداخته که تکنولوژی آنگاه می تواند در میدان هستی شناسانه قرار گیرد که روند کار در آن به صورت متغیر خلاق درآید. در این صورت دیگر نهایتی برای تکنولوژی به تصویر کشیده نمی شود. زیرا در این روند، نهایت کار اتوماسیون کاملی تصور می شود که با آن وارد حلقه مسدودی می شویم که کمیت ها بر آن سیطره می یابد.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

پرسشی از هایدگر ؛ تکنولوژی چیست؟

  • ناشر: پایان
  • کد کتاب: 70778 - 101/1
  • موجودی: در انبار
  • 130,000ریال
  • 100,000ریال

برچسب ها: مارتین هایدگر, محسن قانع بصیری, تکنولوژی, فلسفه اجتماعی, فلسفه غرب, جامعه شناسی فلسفی, فلسفه علمی, کتاب پرسشی از هایدگر ؛ تکنولوژی چیست؟