پرده نشینان عهد ناصری ؛ نگاهی به حیات اجتماعی زنان در عهد قاجار

پرده نشینان عهد ناصری ؛ نگاهی به حیات اجتماعی زنان در عهد قاجار

نویسنده: پریسا کدیور
ناشر: گل آذین
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 272
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1397 - دوره چاپ: 2

 

مروری بر کتاب 

این کتاب با رویکرد تاریخ‌نگاری اجتماعی، مطالعه مستقیمی روی توده زنان در دوره قاجار دارد و در شش فصل تنظیم شده است.

یک فصل از این کتاب، به شبکه خانوادگی قدرت قاجار اختصاص دارد که چطور پادشاهان قاجار با ازدواج‌های سیاسی توانسته‌اند یک سلسله قدرتمند خانوادگی ایجاد کنند. از این نظر، نقش اعمال قدرت زنان در مناصب سیاسی، مهم بوده است.

نویسنده در فصل دیگر کتاب سعی کرده‌ موقعیت زنان قاجار را در اجتماع نشان دهد. در آن دوره و در این زمینه، ما با یک دوگانه حقوق جمعی و فردی مواجه بوده‌ایم. مثلا در آن زمان، زنان روستایی از نظر حقوق اجتماعی وضعیت بهتری نسبت به زنان شهری داشتند و راحت‌تر و آزادتر به فعالیت‌های اقتصادی و خانوادگی می‌پرداختند. آن‌ها به راحتی اسب‌سواری می‌کردند و از این حقوق برخوردار بودند؛ اما در حوزه فردی، زنان شهری از حقوق بالاتری برخوردار بودند.

در بخشی از کتاب «پرده‌نشینان عهد ناصری» به زنان نامدار دوره قاجار پرداخته شده است. نویسنده در این کتاب سعی کرده‌ از داستان‌سرایی‌های مرسوم از حرم‌سراها فاصله بگیرد. همچنین سعی کرده‌ زنان هنرمند، روزنامه‌نگار و فعال اجتماعی آن روزگار را شناسایی و معرفی کند. تلاش کرده‌ با کنار هم قرار دادن اطلاعات و اسناد به‌شکل یک پازل، تصویر روشنی از نقش زنان در عهد قاجار ارائه دهد.

کتاب «پرده‌نشینان عهد ناصری» موضوع مهم زنان را مورد توجه قرار داده است. زنانی که با وجود تأثیرشان، نقش آنان در تحولات اجتماعی دیده نشده و متأسفانه هنوز هم نگرش ما به زنان دچار تحول نشده است. بیشترین اشتغال زنان در حوزه نشر است، اما در حوزه‌های دیگر، زنان غایب هستند. وقتی هم که صحبت از اشتغال می‌شود، متأسفانه در تریبون‌های رسمی علنا می‌گویند زنان کار می‌خواهند چه کار؟! اگر هم بحث اشتغال جوانان را مطرح می‌کنند منظورشان اشغال مردان است نه زنان.

ازدواج‌های مصلحتی و سیاسی در دوره‌ قاجار، یکی از پایه‌های تحکیم حکومت بوده و به این موضوع در کتاب به خوبی پرداخته شده است. کتاب «پرده‌نشینان عهد ناصری» نگاه خوبی به اندرونی حکام قاجار داشته است و توانسته از دل تاریخ مردانه، برخی عناصر زنانه را بیرون بکشد. با خواندن این کتاب به یک نگرش نسبی از مردان و زنان عهده قاجار دسترسی پیدا می‌کنیم. نویسنده این کتاب به کارش، اشراف داشته و صرفا نقل‌کننده مطالب دیگران نبوده است. نویسنده با تأمل و علاقه به سراغ مطالب رفته است، اما بحث روش پژوهش کتاب مشخص نیست و احساس می‌کنم مشخص شدن روش پژوهش برای کتاب لازم است.

گرچه عنوان کتاب جذاب است، ولی مناسب نیست، چون فکر می‌کنم حق مطلب را ادا نمی‌کند، چون تحولات اجتماعی زنان فقط به عهد ناصری مربوط نمی‌شود.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

پرده نشینان عهد ناصری ؛ نگاهی به حیات اجتماعی زنان در عهد قاجار

  • ناشر: گل آذین
  • کد کتاب: 46343
  • موجودی: در انبار
  • 420,000ریال
  • 380,000ریال

برچسب ها: پریسا کدیور, جامعه شناسی ایران, جامعه شناسی زنان, قاجار, قاجاریه, کتاب پرده نشینان عهد ناصری