منو
سبد خرید

پاوه در جنگ با ضد انقلاب و دفاع مقدس

پاوه در جنگ با ضد انقلاب و دفاع مقدس
درحال حاضر موجود نمی باشد
پاوه در جنگ با ضد انقلاب و دفاع مقدس
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 138734 - 111/1
  • وزن: 0.50kg
  • UPC: 6.8
0 ریال

پاوه در جنگ با ضد انقلاب و دفاع مقدس

نویسنده: محمد اللهیاری فرد
ناشر: مرکز مطالعات و تحقیقات جنگ
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 100
اندازه کتاب: خشتی سلفون - سال انتشار: 1391 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب  

اطلس راهنما

مصور  - گلاسه - رنگی

 این کتاب، یازدهمین اطلس از این مجموعه است که به تشریح نقش مردم پاوه در پیروزی انقلاب؛ حماسه مرداد 1358؛ چگونگی بازگرداندن آرامش و امنیت به این شهرستان و نبرد با ارتش متجاوز عراق در بخش مرزی نوسود پرداخته است. مؤلف بیان می‌دارد که ایجاد آشوب و بحران در بخش‌هایی از کشور، به‌خصوص مناطق هم‌مرز با عراق ازجمله شیوه‌های آن‌ها برای نیل به این هدف بود. اما تلاش، ایستادگی و جان‌فشانی مردم این مناطق و رزمندگانی که به کمک آنان شتافتند، سبب حفظ ثبات و تداوم راه شهیدان انقلاب گردید. 

حوادث پاوه را می‌توان نقطه اوج بحران‌های مرداد 1358 دانست. حزب دمکرات که از ابتدای پیروزی انقلاب در حمله به پادگان‌ها و مراکز سپاه، گوی سبقت را از همه گروه‌های ضدانقلاب ربوده بود، از گذشته دور تجزیه کردستان از خاک ایران را در سر می‌پروراند و در اندیشه بازگشت به دوران حاکمیت قاضی محمد بود. با پیروزی انقلاب، به‌جای همسویی با ملت ایران، سر مخالفت برداشت. این حزب با استفاده از تجهیزاتی که از تیپ 3 لشکر 64 غارت کرده بود و با همراهی کومله و سازمان چریکهای فدایی خلق، پاوه را مکان بعدی خود برای طغیانگری برگزیده بود. شورشگران تصرف پاوه را نقطه عطفی در استراتژی تجزیه‌طلبانه خود می‌دانستند و پیش‌بینی می‌کردند، ظرف 3 روز پاوه به تسلط شورشگران درخواهد آمد.

مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اعتقاد دارد: «زنده نگه‌داشتن تاریخ هر سرزمین، بر مردم آن لازم است. به خصوص قطعه‌هایی از تاریخ که حامل دستاوردهایی شگرف و مقاومت‌ها، جان‌بازی‌ها و حماسه‌آفرینی‌هایی عظیم در برابر متجاوزان می‌باشد. آن هم در زمانی که هیچ آمادگی مقابله با مهاجمین وجود نداشته است.» و «حدیث هشت سال دفاع و مقاومت جمهوری اسلامی ایران در برابر هجوم نظامی رژیم عراق - که پشتیبانی همه‌ی قدرت‌های سیاسی، نظامی و اقتصادی جهان را به هم‌راه داشت - از بارزترین مقاطع حیات حقیقی این مرز و بوم است.» 

تبیین حماسه‌های عظیم و ارزشمندی که مردم و رزمندگان اسلام آفریدند، یکی از ضرورت‌هایی است که این مرکز «تلاش نمود با بهره‌گیری از اسناد، مدارک و منابع بی‌نظیری که راویان و محققان این مرکز در طول جنگ هشت ساله جمع‌آوری کرده‌اند، ابعاد مختلف دفاع مقدس را ترسیم نماید.
بی‌تردید وجود اخبار، گزارش‌ها، آمار و اطلاعات معتبر و موثقی که از مراکز طرح‌ریزی، هدایت و فرماندهی عملیات تا میدان‌های نبرد و صحنه‌های درگیری به صورت سازنده و واقعی جمع‌آوری گردیده، بر غنای آثار مرکز مطالعات می‌افزاید و زوایای مختلف و تاریک جنگ را با هدف آگاه‌سازی افکار عمومی روشن می‌سازد.» 

بر همین اساس این مرکز «طرح‌های تحقیقاتی متعددی را در دستور کار خود قرار داد که از جمله‌ی آن‌ها طرح بزرگ "اطلس جنگ ایران و عراق" است. طراحی این پروژه از سال 1368 آغاز شد. گستردگی کار، ضرورت تحقیقات وسیع و دقیق، تهیه‌ی چندین طرح اولیه برای ارائه به کارشناسان نظامی و دریافت ارزیابی آنان و نیز تبادل نظر با طراحان هنرمند، کار را طولانی کرد. سرانجام پس از طی مراحل مختلف، با اتکا به منابع و اسناد جمع‌آوری شده در مرکز تا پایان سال 1373؛ این مهم به نتیجه رسید و "اطلس فشرده‌ی نبردهای زمینی ایران و عراق" منتشر شد.» 

در حین اجرای این پروژه «این اندیشه مطرح گردید که نمونه‌هایی ساده‌تر و قابل استفاده برای عموم، به ویژه بازدید کنندگان از جبهه‌های جنگ و سرزمین‌های شاهد دفاع و مقاومت، تهیه شود تا علاقه‌مندان با مرور آن ضمن آشنا شدن با محورهای تهاجم ارتش عراق و مناطق مقاومت نیروهای خودی، به گوشه‌یی از حماسه‌ها، از جان‌ گذشتگی‌ها و ایستادگی‌های رزمندگان در موفقیت‌هایی بس دشوار پی ببرند. برای پاسخ به این نیاز، مجموعه‌ی "اطلس راهنما" طراحی شد که هر جلد از این مجموعه یکی از مناطق اصلی تهاجم ارتش عراق و مقابله با آن را در بر می‌گیرد.» 

«این مجموعه که نمونه‌یی قابل استفاده برای عموم است، در قالبی جذاب، شامل اطلاعات متنوع، نقشه، تصویر و نمودار منتشر می‌شود تا علاقه‌مندان با مرور آن، ضمن آشنایی با یکی از محورهای تجاوز ارتش عراق و مناطق مقاومت نیروهای خودی تا عقب راندن متجاوزان از میهن اسلامی به گوشه‌یی از وقایع این نبرد عظیم پی ببرند.در مجموعه‌ی اطلس راهنما برای هر یک از استان‌های هم‌مرز با عراق و همچنین برخی از مناطق به دلیل ویژگی‌هایی که در طول دوران مقاومت و دفاع داشته‌اند، یک کتاب طراحی شده است.» این مرکز همچنین تأکید می‌کند که «سعی وافری شده و می‌شود که آمارها و اطلاعات مندرج در این کتاب‌ها و دیگر آثار مرکز مطالعات و تحقیقات جنگ هر چه نزدیک‌تر به واقع و دقیق و مستند باشد....

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات