پان ترکیسم و ایران

پان ترکیسم و ایران

نویسنده: کاوه بیات
ناشر: شیرازه
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 258
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1387 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب 

پس از پیروزی انقلاب کبیر فرانسه، و در روزگاری که امپراتوری عثمانی اقوام و ملت های بسیاری در آسیا و اروپا را تحت فرمانروایی داشت، اروپا نیز پا به عرصۀ ناسیونالیسم نهاد. چنین بود که شماری از ملت های اروپایی در راه رهایی از چیرگی عثمانی، جنبش های ناسیونالیستی خود را آغاز کردند.

در قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم که بسیاری از ملت های تحت ستم عثمانی با دستیابی به آگاهی ملی به سوی دستیابی به استقلال پیش می رفتند، «ناسیونالیسم ترک» تنها در واکنش به جنبش های ملت های دربند، و زمانی موجودیت یافت که امپراتوری عثمانی کاملاً فروپاشیده بود.بدین سان، عثمانی ها که در دو گرایش سیاسی تمامیت خواهانه و توسعه طلبانه همچون «عثمانی گرایی» و «اتحاد اسلام» ناکام مانده بودند، دست به ابداع مشربی زدند که «ناسیونالیسم ترک» نام گرفت و از نظریه های لئون کاهون، تاریخنگار یهودی فرانسوی و تاریخنگاری به نام دوگن سود می برد.

سرریز مجموعه‌ای از تحرکات ناسیونالیستی در ترکیه عثمانی در سال‌های مقارن با فروپاشی امپراتوری در سال‌های پایانی جنگ اول جهانی تا برآمدن یک جمهوری جدید در آن سامان، ایران را که خود در تلاش تبدیل به یک دولت-ملت جدید تحولات مشابهی را تجربه می‌کرد در معرض یک توان‌آزمایی جدی قرار داد. چرا که این فعل و انفعال ناسیونالیستی که می‌توان تحت عنوان کلی «پان ترکیسم» از آن یاد کرد بخشی از چیستی خود را در نفی هویت تاریخی ایران و به ویژه زیر سئوال بردن هویت ملی ترک زبان‌های ایرانی جستجو می‌کرد.»

در دوره‌ای که در خلال آن ایران خود را ناگهان رو در روی سریز مجموعه‌ای از تحولات ناسیونالیستی در یک کشور همسایه یافت که در این فعل و انفعال، بخشی از چیستی خود را در نفی هویت تاریخی ایران و به ویژه زیر سوال بردن هویت ملی ترک زبان‌های ایران جستجو کرد. شکل‌گیری این پدیده یعنی چگونگی برآمدن ناسیونالیسم ترک و مانعی که از بدو کار در وجود و آثار بر جای مانده از هویت ایرانی بر سر راه خود دید از جمله مباحثی است که در کتاب پان‌ترکیسم مطرح شده است.

ناسیونالیسم ترک در آغاز به صورت یک گرایش ادبی خود را نشان داد. در همان ایام نهضت عثمانی‌های جوان برخی از چهره‌های ادبی و روزگار چون ابراهیم شناسی، ضیاء پاشا و نامق کمال و علی سُعاوی در مجموعه تلاش‌هایی برای دستیابی به توده هر چه وسیع‌تری از مردم، بر ضرورت ساده کردن زبان محافل حاکمه و کاستن از غفلت آن تاکید گذاردند. آنها خواستار وضع واژه‌های ترکی به جای اصطلاحات رایج فارسی و عربی بودند....

فهرست 

فصل اول : موج و صخره
راه توران
سد ایران

فصل دوم : آتش نهفته
غائله روشنی بیگ
میان پرده قفقازی
ادامه کشمکش

فصل سوم : مخاطره و مدافعه
سرچشمه کار
ترک اجاقی
خطوط دفاعی

فصل چهارم : پایان بحث

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

پان ترکیسم و ایران

  • ناشر: شیرازه
  • کد کتاب: 112081 - 92/4
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: کاوه بیات, پان ترکیسم, نژاد پرستی, تاریخ معاصر ایران, ملی گرایی ترکی, ملی گرایی, ناسیونالیسم ترکی, ناسیونالیسم, ترکیه, جامعه شناسی سیاسی, کتاب پان ترکیسم و ایران