دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

پانتومیم

پانتومیم

نویسنده: ناصر آقایی
ناشر: سروش
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 127
اندازه کتاب: رحلی - سال انتشار: 1397 - دوره چاپ: 4

 

مروری بر کتاب

مصور

آیا تابه‌حال فکر پرواز به سرتان زده؟ یا داشتن چراغ جادو؟ این سؤال‌ ها منطقی نیستند؟ اما اگر پانتومیم بلد باشید می‌فهمید که کارهای سخت‌ تر از این هم برای شما ممکن خواهد بود.

اما پانتومیم چیست؟ پانتومیم نوعی بازی ا‌ست. نوعی نمایش صحنه‌ای. درست مثل اجرای نقش روی صحنه. منتها فرق پانتومیم با دیگر نمایش‌ها ساکت بودن آن است. در پانتومیم هیچ حرفی رد و بدل نمی‌شود. بازیگران با هم صحبت نمی‌کنند. تنها چیزی که وجود دارد حرکت است. بله، حرکت. اما نه حرکت معمولی.

احتیاج به داشتن اطلاعات کافی دارد. تجربه زیاد می‌خواهد. تمرین فراوان لازم دارد... ناصر آقایی در این کتاب با استفاده از متن و تصاویر فراوان، به ما نحوه پانتومیم بازی‌ کردن را یاد می‌دهد.

پانتومیم به شکل امروزی از حدود ۱۶۰ سال پیش پیدا شد. شاید بی‌میل نباشید نام اولین کسی را که پانتومیم به صورت امروزی را به صحنه برد بدانید. این شخص ژان گاسپا فرانسوی بود که در پاریس به کار نمایش اشتغال داشت. او در پانتومیم‌های خود از داستان‌های مربوط به زندگی روزمره مردم استفاده می‌کرد....

آنچه در این کتاب آورده ام، حاصل بیش از چهل سال تلاش خود در راه مطالعه، پژوهش و تدریس نمایشی با عنوان پانتومیم است. پانتومیم را از مارسل مارسو آموختم. او در سال 1350 سفری کوتاه به ایران داشت و در چند سالن نمایشی به ایفای قطعاتی از پانتومیم پرداخت. ملاقات من با ایشان در دانشکده هنرهای دراماتیک بود، که در آنجا در رشته بازیگری و کارگردانی تئاتر تحصیل می کردم.

مارسو در کلاس مابه تفسیر پانتومیم پرداخت و به عنوان نمونه، قطعات کوتاهی اجرا کرد. من شیفته کار او شدم و از آن پس به مطالعه و ممارست بیشتر در حیطه تخصص او پرداختم. نزدیک به چهار دهه در سطح دانشگاهی به تدریس دقایق و ریزه کاری های پانتومیم، که در عنوان دانشگاهی به «نمایش ایمایی» تعریف شده است، اشتغال داشته ام.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات